Beastie Boys. "Ich debiut to najlepszy soundtrack dla młodości"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 11:00
Trzech idiotów stworzyło arcydzieło - tak o ich debiutanckiej płycie napisał magazyn "Rolling Stone". W tym roku mija 31 lat od premiery "Licensed To Ill" - krążka, który uczynił z Beastie Boys gwiazdy muzyki.
Audio
  • Jak "Licensed to Ill" - debiutancki krążek Beastie Boys - zmieniła historię muzyki? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zespół Beastie Boys tworzyli Adam Yauch, Mike D (Mike Diamond) i Ad-Rock (Adam Horovitz). Na zdjęciu muzycy sfotografowaniu rok po wydaniu płyty Licensed to Ill
Zespół Beastie Boys tworzyli Adam Yauch, Mike D (Mike Diamond) i Ad-Rock (Adam Horovitz). Na zdjęciu muzycy sfotografowaniu rok po wydaniu płyty "Licensed to Ill"Foto: PAP/Photoshot/Andy Freeberg

Marcin Flint-Węcławek W Nowym Jorku lat 70. z jednej strony rozpierał sie rap, z drugiej, siłą rozpędu, toczył się punk. Do tego jeszcze gatunki "pomiędzy". To wszystko miksowało się w nowojorskich klubach i w twórczości Bestie Boys

- Ta płyta to był ewenement. Można ją było usłyszeć wszędzie. Co więcej, jak dotąd trudno było sobie wyobrazić, że ekipa złożona z białych chłopaków jest w stanie w flow, wigorem i wyobraźnią dotyczącą tego, o czym rymowali, zrekompensować sobie pewną płynność, której inni mieli wówczas więcej - dziennikarz muzyczny opowiada Marcin Flint-Węcławek.

Do historii Beastie Boys przeszli jako pierwsza biała grupa hip-hopowa, ale ich przygoda z muzyką rozpoczęła się od innych brzmień. - Jako zespół punk rockowy supportowali m.in. takie tuzy jak Bad Brains czy Dead Kennedys. Wtedy też zaczęli eksperymentować z hip-hopem - wspomina Krzysztof Krześnicki, redaktor portalu "Screenagers".

Na płycie "Licensed To Ill" znalazły się m.in. utwór, który jest najlepszą ścieżką dźwiękową do młodzieńczego buntu oraz piosenka, w której muzycy z przymrużeniem oka składają hołd dziewczynom. W audycji tłumaczymy też, dlaczego niektórzy mogli mieć alergię na Beastie Boys oraz co łączyło tę formację z Run D.M.C.


Czytaj także
notorious big 1200.jpg
Notorious B.I.G. "Flow, głos i tajemnica"

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 7.20

kul/kd

Czytaj także

Kakofonia decybeli czy śpiew przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2016 12:14
Taką polemikę budziła i nadal budzi muzyka stworzona w z sławnym "czarnym pokoju" Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. 1 listopada 2016 roku mija dokładnie 59 lat od powstania tego pionierskiego w Europie Wschodniej ośrodka muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Nowicki kontra Bonus BGC i Molesta

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 10:36
W naszym kąciku literackim, w cyklu "Rap na serio" tym razem zagościł znany aktor Łukasz Nowicki.
rozwiń zwiń