Grindhouse. Starcie filmowych tytanów

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 13:30
- W zamierzeniu twórców, czyli Quentina Tarantino i Roberta Rodrigueza, ten film miał być tak zły, że każdą jego wadę należy poczytać za zaletę - przekonuje pisarz i kinoman Jakub Ćwiek.
Audio
  • "Grindhouse" , czyli kto jest lepszym reżyserem - Tarantino czy Rodriguez? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Quentin Tarantino i Robert Rodriguez na premierze Grindhouse w Los Angeles w 2007 roku
Quentin Tarantino i Robert Rodriguez na premierze "Grindhouse" w Los Angeles w 2007 rokuFoto: Everett Collection/Shutterstock.com

Czytaj także
david hasselhoff.jpg
"Nick Furry", czyli David Hasselhoff w stajni Marvela

"Grindhouse" jest hołdem dla kiczowatych i bezmyślnie brutalnych filmów lat 60. i 70. To także starcie dwóch ikon kina - twórcy "Wściekłych psów" oraz "Pulp Fiction" z reżyserem "Desperado" i "Sin City". - Amerykański widz w pakiecie otrzymał dwa, wyświetlane jeden po drugim, filmy - "Death Proof" Tarantino i "Planet Terror" Rodrigueza. W Europie filmy pokazywane były osobno - tłumaczy Jakub Ćwiek.

W ten sposób na ekrany kin trafiły: krwawy film drogi i makabreska, która wymagała od widzów sporo tolerancji i... pustego żołądka. O autotematyzmie, feministycznych tropach w twórczości Tarantino i szaleństwie Rodrigueza więcej w materiale Martyna Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 7.15

kul/jsz

Czytaj także

"Toksyczny mściciel" - tak straszny że aż piękny

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 10:10
- Jest to bez wątpienia film zły, ale inaczej. Według mnie prowadzi on jakiś rodzaj dyskursu z kinem z lat 60. - mówi dr Jacek Rokosz, znawca kina klasy B.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donnie Darko. Nawiedzony przez... Królika

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2017 15:20
16 lat temu kinomani pokochali opowieść o nastolatku, którego nawiedza upiorny królik. Najdziwnijesze jednak jest to, że zrobili to, nie w dniu premiery kinowej, tylko w momencie, kiedy "Donnie Darko" ukazał się na DVD.
rozwiń zwiń