Missy Elliott - pierwsza dama hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 19:24
Zdobyła sześć nagród Grammy, współpracowała z każdym, kto coś w hip-hopie znaczy - od Eminema do Pharrella Williamsa - wydała sześć platynowych albumów, a w samych Stanach Zjednoczonych sprzedała przeszło 30 milionów płyt. 15 lipca 2017 roku mija 20 lat od wydania debiutanckiego albumu Missy Elliott.
Audio
  • Missy Elliott - jak zmieniła oblicze hip-hopu? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Królowa hip-hopu Missy Elliott podczas koncertu w Krakowie w 2008 roku
Królowa hip-hopu Missy Elliott podczas koncertu w Krakowie w 2008 rokuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk
Posłuchaj też:
gorillaz 1200 pap.jpg
Gorillaz. Szukają ważnych treści w trudnych czasach

- Na początku lat 90. Missy Elliott założyła grupę Sista, na pokład której zaprosiła Timbalanda. On przy niej pozostał - opowiadał w Czwórce dziennikarz muzyczny Maciej Majewski. - Missy Elliott zmieniła hip-hop - mówił z kolei Mateusz Jędras, który pisze o muzyce dla portalu Porcys. - Jej projekty z Timbalandem zmieniły obraz tego, jak hip-hop przechodził w muzykę popową. To duo wzajemnie się nakręcało, a na pierwszych trzech albumach wypracowali brzmienie, z którego są znani - przekonywał dziennikarz.

Dawid Bartkowski zaś, dziennikarz i autor bloga "Goodkid.pl", pokusił się nawet o stwierdzenie, że "Missy Elliott jest najlepszą raperką, jaka kiedykolwiek się pojawiła". - Niesamowity jest jej sposób artykulacji i to, jak potrafi skakać z jednej stylistyki do drugiej - stwierdził. A na czym polega rewolucyjność i brutalistyczne podejście debiutanckiego albumu Missy Elliott "Supa Dupa Fly"? Tego dowiecie się, słuchając całego nagrania materiału przygotowanego przez Martynę Ogonek.

Sprawdź też:
beastie boys pap 1200.jpg
Beastie Boys. "Ich debiut to najlepszy soundtrack dla młodości"

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 7.09

jsz/mc

Czytaj także

Co każdy fan hip-hopu powinien obejrzeć

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 11:56
Jakie są najciekawsze produkcje filmowe opowiadające o historii rapu i hip-hopu? O swoich typach w Czwórkowym poranku opowiedzieli krytyk filmowy Łukasz Muszyński oraz Andrzej Cała z portalu Noisey.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Eminem Show. Płyta, którą zawdzięczamy Jimowi Carrey'owi

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 13:40
15 lat temu ukazał się krążek Eminema "The Eminem Show". To jedna z najważniejszych hip-hopowych XXI wieku, która nie powstałaby gdyby nie amerykański aktor Jim Carrey...
rozwiń zwiń