Co każdy fan hip-hopu powinien obejrzeć

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 11:56
Jakie są najciekawsze produkcje filmowe opowiadające o historii rapu i hip-hopu? O swoich typach w Czwórkowym poranku opowiedzieli krytyk filmowy Łukasz Muszyński oraz Andrzej Cała z portalu Noisey.  
Audio
  • Łukasz Muszyński i Andrzej Cała polecają filmowe produkcje o hip-hopie (Pierwsze słyszę/Czwórka)
OShea Jackson, Ice Cube, Corey Hawkins podczas premiery filmu Straight Outta Compton
O'Shea Jackson, Ice Cube, Corey Hawkins podczas premiery filmu "Straight Outta Compton"Foto: PAP/AdMedia

- Wielkim hitem z 2015 roku jest obraz "Straight Outta Compton" - przekonywał Łukasz Muszyński. - To biografia zespołu NWA, w której pojawiają się takie postaci jak Ice Cube, O'Shea Jackson czy Corey Hawkin. Film opowiada historię pięciu chłopaków z jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic Los Angeles, którym udało się wybić dzięki hip-hopowi - opowiadał krytyk filmowy.

Sprawdź też:
gorillaz 1200 pap.jpg
Gorillaz. Szukają ważnych treści w trudnych czasach

Andrzej Cała natomiast skupił się na muzycznych dokumentach. - "Soul Power" z 2009 roku opowiada o kulisach bokserskiej walki Muhammada Alego z Goergem Foremanem w latach 70. ubiegłego stulecia i o tym, jak przygotowywali się do niej muzycy. Pokazuje pracę nad pewnym koncertem, który zmienił pojmowanie muzyki w Afryce - mówił Andrzej Cała.

W podobne czasy, lecz do nowojorskiego Bronksu, przenosi nas z kolei stworzony przez Baza Luhrmanna serial "The Get Down". Jaka gwiazda hip-hopu w nim występuje oraz czego o muzyce tego okresu możemy się z niego dowiedzieć? Więcej o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 2.05.2017

Godzina emisji: 7.16

jsz /jp

Czytaj także

Ranking raperów. Kto ma najbogatszy zasób słów?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 10:00
Zaproszony do Czwórki Mateusz Sawka w "Pierwsze słyszę" opowiada o "Słowniku polskich raperów". Postanowił w nim policzyć, jak zróżnicowane jest ich słownictwo. Kto znalazł się w czołówce, a kto na szarym końcu? No i jak powstał ten projekt?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beastie Boys. "Ich debiut to najlepszy soundtrack dla młodości"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 11:00
Trzech idiotów stworzyło arcydzieło - tak o ich debiutanckiej płycie napisał magazyn "Rolling Stone". W tym roku mija 31 lat od premiery "Licensed To Ill" - krążka, który uczynił z Beastie Boys gwiazdy muzyki.
rozwiń zwiń