Nirvana. "Hymn o niczym i wypolerowane melodie"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 16:50
24 września ukazał 1991 roku ukazał się album "Nevermind" Nirvany. Ta płyta zmieniła nie tylko muzykę, ale również styl życia i ubierania się oraz poglądy całego pokolenia. Zmieniła także życie lidera zespołu Kurta Cobaina. 
Audio
  • Nirvana - symbol Seattle, grunge i pokolenia lat 90. O zespole mówią Marcin Kubicki i Bartek Koziczyński, goście Martyny Ogonek (PR, 11.10.2017)
Kurt Cobain, Krist Novoselic, Dave Grohl z Nirvany
Kurt Cobain, Krist Novoselic, Dave Grohl z NirvanyFoto: PAP/Retna/Ed Sirrs/Retna Pictures

Bartek Koziczyński Pod względem melodii Nirvana inspirowała się The Beatles, pod względem siły Black Sabbath. Muzycy dodali do tego brudne, alternatywne brzmienie punk rocka i wszystko wymieszali w zupełnie nowy sposób

- Wytwórnia płytowa nastawiona była na sprzedanie kilkuset tysięcy egzemplarzy krążka. W sumie rozeszły się miliony, a utwór "Smells Like Teen Spirit" stał się hymnem pokolenia, mimo że to utwór absolutnie o niczym - opowiada dziennikarz Marcin Kubicki. 

Nirvana stała się najbardziej rozpoznawalnym zespołem grunge - nurtu muzycznego z Seattle. - Każdy utwór na "Nevermind" zasługuje na miano singla. I faktycznie wszystkie utwory, może oprócz ostatniego, trafiły do rozgłośni radiowych - dodaje Bartek Koziczyński, prowadzący audycję "Rock Blok" i tłumaczy dlaczego kolejny krążek Nirvany był sprzeciwem wobec pozycji, którą zespół osiągnął w świecie muzyki.

W jaki sposób Nirvana zmieniła historię MTV i podejście do muzyki Davida Bowiego? I czy Kurt Cobain potrafił śpiewać? Zapraszamy do wysłuchania materiału Martyny Ogonek.


Czytaj także
courtney love 1200 pap.jpg
Courtney Love. "Życie we wściekłości"

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 11.10.2017

Godzina emisji: 6.20

kul/mz

Czytaj także

Igor Seider: na scenie zostawiamy 200 procent siebie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:58
Te wakacje były dla Igora Seidera, wokalisty projektów MamaSellita i Igorilla, wyjątkowe. Koncertując z zespołem, pracował jednocześnie nad własnym solowym krążkiem "Wbrew", który ukazać ma się już 29 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vaporwave - muzyka antyku, Windowsa i różu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 17:04
W najnowszym cyklu dziennikarze Czwórki śledzą losy najdziwniejszych gatunków muzycznych. W pierwszej odsłonie zajęli się nurtem, który zwraca uwagę na ilość bezsensownej pracy włożonej w coś, co nigdy nie ujrzało światła dziennego.    
rozwiń zwiń