Nick Cave. "Idol niezależny od nikogo"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 15:40
Na scenie od ponad 40 lat, w dorobku ponad 20 płyt i światowy rozgłos dzięki balladom o seryjnych mordercach. - To szaman, guru, rockman, artysta, poeta, który przeciera ścieżki, wytycza nowe kierunki i wciąż zostaje wierny sobie - opowiada dziennikarz muzyczny, Marcin Cichoński.
Audio
  • Nick Cave. Niezależność na wagę złota (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Nick Cave
Nick Cave Foto: Yulia Grigoryeva/Shutterstock/dom. publiczna

Marcin Cichoński Nick Cave wniósł do muzycznego mainstreamu pierwiastek totalnego szaleństwa. Jak nikt inny, absolutnie spokojnie, potrafi opowiadać o rzeczach ostatecznych 

To jedna z nielicznych postaci w historii muzyki, której udało się pogodzić niezależność z popularnością. - On pisze przede wszystkim dla siebie, a potem przejmuje się, albo i nie, tym, co powiedzą inni. Nie kreuje siebie, choć jest artystą absolutnie świadomym tego, co chce przekazać i w jaki sposób - dodaje.

Teksty Nicka Cave'a traktują o drugiej naturze człowieka. - Miłość miesza się tu ze śmiercią. Są tragedie, romanse i  zdrady - Michał Dudek z "Death Magnetic.pl". Jest także duet ze znaną popową piosenkarką, Kylie Minogue. - Wszyscy spodziewali się radosnej piosenki, a dostali mroczną, także w warstwie tekstowej, opowieść o namiętności - tłumaczy Dudek.

Czytaj także
velvet underground 1200 pap.jpg
The Velvet Underground & Nico. "Banan, który zmienił historię muzyki"

Na czym polegał fenomen "Murder Ballads"? Dlaczego wideoklip do "Where The Wild Roses Grow" zszokował widzów? Co dzieje się na koncertach Nicka Cave'a? O tym więcej w materiale Martyny Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 7.12.2017

Godzina emisji: 7.15

kul/ac

Czytaj także

Bob Dylan - od gwiazdy folku do legendy rocka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 14:00
- To ojciec piosenki, która mówi o sprawach ważnych, która nie służy wyłącznie rozrywce - mówił Filip Łobodziński, muzyk, tłumacz, autor książki o twórczości Boba Dylana "Duszny kraj".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joy Division. Uciekając przed życiem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 15:10
- Zimna muzyka, smutne teksty i wszechobecna melancholia. To robiło ogromne wrażenie. Wtedy i dziś - o zespole Joy Division opowiada dziennikarz Maciej Majewski.  
rozwiń zwiń