X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od stycznia do Stanów jedziemy bez wiz, ale nie zapominamy o ESTA

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 09:55
Amerykańscy urzędnicy już pracują nad procedurami administracyjnymi, dzięki którym, już od stycznia, pojedziemy do USA bez wiz. 
Audio
  • Jakie procedury będą nas obowiązywały przy bezwizowym wyjeździe do USA (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / Craig F Scott

Do Stanów bez wizy będziemy mogli udać się na okres do 90 dni, o ile nie chcemy tam studiować czy podejmować pracy. Jeśli wybieramy się na dłużej, to wciąż będą obowiązywały nas procedury wizowe. - Wniosek wizowy to kilka stron pytań dotyczących relacji rodzinnych, czy mamy bliskich w USA, u kogo się zatrzymamy, o miejsce, w którym się zatrzymam - wyjaśnia dr Wojciech Kwiatkowski z Wydziału Prawa i Administracji UKSW. 

Tych, którzy wybierają się do USA turystycznie, na krócej, nie ominie jednak wypełnienie wniosku, choć jest on dużo prostszy. - W internetowym systemie ESTA musimy zgłosić chęć wyjazdy na co najmniej 72 godziny przed wylotem. Trzeba się zarejestrować na platformie informatycznej, gdzie wymaga się od nas podania kilku informacji - dane z paszportu, numeru lotu i nazwa portu docelowego - wyjaśnia ekspert. - Ostateczną decyzję, ile możemy spędzić w USA, podejmuje oficer w miejscu przylotu - zazwyczaj 90 dni, choć jeśli posiadamy wizę to mamy prawo do 180 dni - dodaje. 

Bezwizowy wyjazd do Stanów też nie będzie bezpłatny. Wypełnienie kwestionariusza ESTA kosztuje 14 dolarów, a płatność możliwa jest jedynie kartą kredytową. A co z tymi, którym kiedyś odmówiono wiz? Czy będą mieli szansę na bezwizową wycieczkę? O tym m.in. w materiale Weroniki Puszkar. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 14.10.2019

Godzina emisji: 7.15

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Georgette Mosbacher zapewnia: bez wiz do USA najpóźniej od 1 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 16:07
Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz najpóźniej od 1 stycznia przyszłego roku - zapowiada amerykańska ambasador w Warszawie Georgette Mosbacher.
rozwiń zwiń