Polskie Radio
Section05
wizy

KE posłuchała ostrzeżeń Polski i krajów bałtyckich. Odradza przyjmowanie rosyjskich dezerterów

Komisja Europejska zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan, zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Bałtów. - Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją i zagrożeniem dla bezpieczeństwa - podkreślała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson przedstawiając zaostrzone wytyczne dotyczące wydawania wiz i podzielając stanowisko Polski oraz krajów bałtyckich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 Komisja Europejska wizy Beata Płomecka

Polska wzywa UE do zaprzestania wydawania wiz Rosjanom. Sejm przyjął uchwałę w tej sprawie

Sejm przyjął w czwartek uchwałę potępiająca pseudoreferenda organizowane na okupowanych terenach Ukrainy przez Rosję oraz wzywającą UE do wstrzymania wydawania wiz obywatelom Rosji. Wspólną inicjatywę połączonych komisji: spraw zagranicznych oraz do spraw Unii Europejskiej poparło w głosowaniu 434 posłów. Żaden z posłów obecnych na sali nie głosował przeciwko, od głosu wstrzymali się dwaj posłowie Konfederacji: Grzegorz Braun oraz Konrad Berkowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm wiza wizy Rosja Unia Europejska

TYLKO U NAS Spotkanie kryzysowe w Brukseli ws. uciekających Rosjan. KE zaktualizuje wytyczne wizowe

Komisja Europejska ma zaktualizować wytyczne wizowe pod kątem bezpieczeństwa - to wnioski ze spotkania ambasadorów unijnych krajów w Brukseli, które było poświęcone Rosjanom uciekającym przed mobilizacją. Czechy zwołały naradę w ramach mechanizmu reagowania kryzysowego, o czym jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska Rosja wizy wojna na Ukrainie wojna 2022

Anna Fotyga pyta szefa dyplomacji UE o wizy dla Rosjan

Europosłanka Anna Fotyga pyta szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella o wizy dla Rosjan. "12 milionów Rosjan posiada ważną wizę Schengen, z którą mogą podróżować po całej Unii Europejskiej. Społeczeństwo rosyjskie musi bezpośrednio odczuć konsekwencje agresji, by wpłynąć na zmianę całego państwa. Rosjanie nie powinni korzystać z przywileju przebywania na terenie Unii" - napisała była szefowa polskiego MSZ-tu. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Fotyga Rosja wizy Strefa Schengen Unia Europejska

Wizy nie dla Rosjan? Europoseł PiS pyta, co UE zamierza robić w tej sprawie

Europoseł PiS Anna Fotyga pyta szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella o wizy dla Rosjan. "12 milionów Rosjan posiada ważną wizę Schengen, z którą mogą podróżować po całej Unii Europejskiej. Społeczeństwo rosyjskie musi bezpośrednio odczuć konsekwencje agresji, by wpłynąć na zmianę całego państwa. Rosjanie nie powinni korzystać z przywileju przebywania na terenie Unii" - zaznaczyła była szefowa polskiego MSZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska wizy Rosja wiza Anna Fotyga

Zaostrzenie zasad dot. wjazdu Rosjan do Polski. Szef MSWiA: aby być skuteczne, sankcje muszą być dotkliwe

"Tylko szerokie, dotkliwe sankcje mogą w zdecydowany sposób uderzyć w reżim Putina" - napisał na Twitterze szef MSWiA. Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie zaostrzające przepisy dot. wjazdu do Polski obywateli Rosji. Chodzi o ruch m.in. w celach turystycznych i sportowych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wizy Rosja sankcje wiza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński

Weszły w życie ograniczenia wizowe dla Rosjan. Wiceszef MSZ tłumaczy, czemu są "absolutnie zasadne"

- Skoro znacząca większość Rosjan popiera działania Władimira Putina na Ukrainie, to myślę, że tego typu decyzje, ograniczające możliwość podróżowania dla obywateli Rosji posiadających wizy Schengen, są absolutnie zasadne - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 wizy

"Kontynuujemy działania w kierunku izolacji Rosji". Wiceszef MSZ o zakazie wydawania wiz

Kontynuujemy działania dyplomatyczne w UE w kierunku pełnej izolacji Rosji. Jest nieakceptowalne, aby obywatele państwa, które napadło na Ukrainę, swobodnie podróżowali po UE - skomentował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, odnosząc się do oświadczenia premierów Polski i państw bałtyckich ws. blokady wydawania wiz dla Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Rosja wojna na Ukrainie turystyka wizy Litwa Łotwa Estonia Paweł Jabłoński

Koniec wydawania wiz dla Rosjan. Polska i kraje bałtyckie nie będą już wpuszczać turystów

Od 19 września Polska i kraje bałtyckie przestaną wydawać wizy Schengen rosyjskim turystom - poinformowali we wspólnym oświadczeniu premierzy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Obywatele Rosji nie będą mogli też dostać się do Unii Europejskiej przez terytoria tych państw. Ograniczenia nie będą dotyczyć m.in. dyplomatów, Rosjan walczących o wolność swojego kraju, niezależnych dziennikarzy oraz ich rodzin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja wojna na Ukrainie turystyka wizy Litwa Łotwa Estonia