O. Józef Joniec. Wspominamy ofiary katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 15:16
Stadion, teatr, świątynia - ta grecka triada była szczególnie ważna w życiu ojca Józefa Jońca. Zajmował się wychowaniem dzieci i młodzieży, i to on zainicjował m.in. organizację Parafiady, dorocznej międzynarodowej imprezy sportowo-kulturalnej.
Audio
  • Wspomnienie o. Józefa Jońca (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

kaczyński lech i maria 1200x660.jpg
Ci, których już nie ma. Wspominamy ofiary katastrofy 10 kwietnia

- Widzimy, że jest to program skuteczny - tłumaczył w jednej z archiwalnych rozmów. - Przy wielu parafiach robi się bardzo ciekawe rzeczy: organizuje się czas poza lekcjami, prowadzi się zajęcia, które pozwalają uczestnikom rozwijać się zgodnie z tą naszą triadą, kształcąc serce cnotami, umysł naukami, a ciało ćwiczeniami - mówił o. Józef Jońca. 

Jak zaznaczał zaś o. Tomasz Olczak, obecny prezes stowarzyszenia Parafiada, wiele z obecnych karier sportowych rozpoczęło się właśnie od udziału w Parafiadach w najróżniejszych regionach Polski.

ALBUM SMOLENSK 1200.jpg
10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe wydawnictwa Polskiego Radia

O. Józef Joniec sam biegał, choć nie wyczynowo. To on zaproponował też, by dla upamiętnienia ofiar Katynia sadzić w Polsce dęby: w hołdzie każdemu poległemu - jedno drzewo. - Był ciepłym człowiekiem. Nie kontrolował zegarka, co było jego domeną. Dzięki temu dla każdego miał chwilę. Każdego wysłuchał i pozdrowił - mówi Renata Wardecka, która poznała go podczas spotkań w Warszawie. - Nie umiał być twardy, bo zawsze widział dla wszystkich ludzi drugą, trzecią, a nawet czwartą szansę. Był otwarty, dlatego ludzie do niego lgnęli - mówiła Renata Wardecka, i jak przekonywała, trudno pojąć, skąd czerpał siłę i pogodę ducha. - Pracował blisko dwadzieścia godzin na dobę – wspominała.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Jakub Jamrozek

Data emisji: 07.04.2020

Godzina emisji: 8.41

kd/kul

Czytaj także

Czas zawieszenia. Egzaminy zawodowe odwołane

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 10:40
Wiosna to nie tylko czas egzaminów ósmoklasisty czy matur. Z końcem marca zwykle odbywają się egzaminy zawodowe architektów czy adwokatów, też uczniów szkół zawodowych czy kursów kwalifikacyjnych. Dziś wszyscy czekają. 
rozwiń zwiń