Matury 2020. Zrób sobie powtórkę z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 20:45
Egzamin maturalny zbliża się wielkimi krokami. Przed tym najważniejszym egzaminem warto zrobić sobie powtórkę. "Korków" udziela radiowa Czwórka.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Billion Photos

Słuchawki 1200.jpg
Zostań w domu z Czwórką - koncerty, nauka, podcasty

Od 1 do 26 kwietnia o godz. 15.45 zapraszamy na powtórkę z "Lalki" Bolesława Prusa. Codziennie, siedem dni w tygodniu z 1998 roku w adaptacji Anny Borkowskiej  "Lalka" to jedno z ważniejszych dzieł literatury polskiej, które warto znać. Co poza tym?

W audycji "Stacja Kultura" od poniedziałku do piątku (10.00-12.00) zapraszamy na cykl poświęcony spektaklom i słuchowiskom stworzonym na podstawie lektur maturalnych, które można znaleźć online. Podpowiemy, gdzie ich szukać i po które warto sięgnąć. W audycji powtórzymy z Wami materiał na historię sztuki (epoki i style będziecie mieli dzięki nam w małym palcu!)

Polecimy też muzykę, która świetnie pasuje do powtarzania materiału.


mery spolsky 1200.JPG
Polska muzyka w Czwórce. Słuchaj nas online!

W "Stacji Nauka" (pon.-pt., godz. 12.00-13.00) w cyklu "Powtórki do matury z…" możecie na pomoc w każdej dziedzinie. Już od 30 marca rozpoczynamy powtórkę z języka polskiego (poniedziałki), matematyki (wtorki), języka angielskiego (środy), a w czwartki i piątki zajmiemy się fizyką, biologią, chemią, WOS-em i językiem niemieckim.

W gorączce przedmaturalnych przygotowań warto słuchać Czwórki także po godz. 15.00. W audycji "Czat Czwórki" (pon.- czw. 15.00-17.00) w cyklu "Powtórka z angielskiego" w poniedziałki i piątki o godz. 15.35 Piotr Firan w krótkich felietonach przypomni m.in. phrasal verbs, idiomy, przydatne zwroty, którymi można "oszołomić" komisję egzaminacyjną.

Od 1  do 26 kwietnia o godz. 15.45 zapraszamy na powtórkę z "Lalki" Bolesława Prusa. Codziennie, siedem dni w tygodniu z 1998 roku w adaptacji Anny Borkowskiej  "Lalka" to jedno z ważniejszych dzieł literatury polskiej, które warto znać. 

W "TOPie" od poniedziałku do czwartku (17.00-19.00) przez cały kwiecień w środy Kuba Marcinowicz będzie przedstawiał testy aplikacji przydatnych maturzystom, np. SIRIO.app to aplikacja ułatwiająca edukację, łącząca uczniów ze sprawdzonymi korepetytorami; Gram&Zdam Matura, Quizlet - nauka staje się prostsza, kiedy sam proces uczenia wygląda jak gra lub quiz.

A w "Strefie Prywatnej" od poniedziałku do czwartku (20.05-21.15) będziemy przekonywać maturzystów, że warto budować swoją pewność siebie przed maturą. Zastanowimy się jak przygotować do egzaminu dojrzałości swoją psychikę i w jaki sposób pomoże to w najbardziej stresujących chwilach. Przykładowe tematy: A co jeśli "nie pójdzie"? Jak pokonać wewnętrznego krytyka? Jak zmienić stres, który paraliżuje, w ten który mobilizuje? W jaki sposób "błysnąć" przed komisją? Jakie znaczenie mają nasze gesty i mimika? Jak szukać wsparcia w przygotowaniach i jak dawać je innym? "Marynara i fryzura" - co można ugrać swoją "stylówką"? Emisja w czwartki od 23 kwietnia.

O maturzystach nie zapominamy też w weekend. W audycji "Rozbiegani" (piątek 9.00-10.00) przez cały kwiecień trenerzy będą prezentować zestawy ćwiczeń relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych i  ćwiczeń na proste plecy dla osób, które długo siedzą przy biurku lub na kanapie przed laptopem.

W "Sobotologii" (sobota 9.00-11.00) postawimy na "Pewniaki" – pod tym hasłem co tydzień będzie omawiana inna lektura, która często pojawia się na egzaminie maturalnym lub jest bogatym źródłem różnych "motywów" do wykorzystania na egzaminie pisemny lub ustnym z języka polskiego. Zajmiemy się "Weselem",  "Ferdydurke" "Lalką" i  "Makbetem". 

Autorzy audycji "Zaklinacze czasu" (sobota, godz. 14.00-15.00) zaproszą nas do "Kroniki maturalnej", czyli powtórkę z historii najnowszej w formie krótkich felietonów zawierających ważne daty, nazwiska, ciekawostki. Przykładowe tematy: odzyskanie niepodległości przez Polskę, wojna polsko-bolszewicka, niemiecka agresja na Polskę, 17 września 1939 - agresja ZSRR na Polskę, bitwa nad Bzurą - największa bitwa kampanii wrześniowej, kim byli Cichociemni,  procesy pokazowe, czym była odwilż 1956, marzec 1968, wprowadzenie stanu wojennego. 

We "W to mi graj" (sobota 12.00-13.00) odkryjemy przed wami cykl materiałów z poradami na temat egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej. Jak się przygotować? o czym pamiętać? Czym się przejmować, a co "odpuścić", a w "Tędy po trendy" (niedziela 09.00 -11.00) razem z influencerkami zaprosimy  do rozmowy na temat tego, w jaki sposób media społecznościowe pomagają w nauce do matury.

Zapraszamy na wielką powtórkę do matury z Czwórką! 

ac/kul/kd

 

 

Czytaj także

Chcesz ocenić kompetencje? Pomoże Ci algorytm

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 14:19
- Naszym celem jest uzupełnienie pracy nauczyciela. Pomagamy zdiagnozować, czego uczeń nie umie - mówił w Czwórce Jan Bystroń, jeden z twórców projektów "Matura w głowie" i "Matma w głowie". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 12:23
W ostatnich latach, co szósty maturzysta nie zdał egzaminu dojrzałości z matematyki, a aż 42 proc. uczniów kontrolowanych przez NIK szkół ponadgimnazjalnych miała na świadectwach z tego przedmiotu tylko ocenę dopuszczająca - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
rozwiń zwiń