Matura 2020. Uniknij błędów w czytaniu ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 14:00
Matura zbliża się wielkimi krokami. Paradoksalni obecna sytuacja może sprzyjać nauce i powtórkom materiałów. Czwórka w tym pomaga. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ollyy

słuchawki książki 1200.jpg
Matury 2020. Zrób sobie powtórkę z Czwórką

Na maturze z języka polskiego jednym z zadań do rozwiązania jest tzw. czytanie ze zrozumieniem. Doskonałe do ćwiczeń tego typu mogą być nasze ulubione czasopisma, a nawet teksty z przeróżnych stron w sieci. Można też sięgnąć po zadania z zeszłych lat.

- Pojawiają się w tym zadaniu niemal wyłącznie teksty naukowe, popularnonaukowe, ewentualnie teksty publicystyczne - mówi dr hab. Magdalena Trysińska z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. - Teksty literackie nie pojawiają się w tym zadaniu. Czytanie ze zrozumieniem najlepiej ćwiczyć na tekstach z prasy. To mogą być reportaże, felietony, artykuły na rozmaite tematy, zarówno z tygodników, z którymi spotykamy się na co dzień, albo z prasy popularno-naukowej - poleca. 

Czwórkowa reporterka podpowiada, że warto też zajrzeć do tekstów, które znajdziemy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej czy w repetytoriach albo czasopismach edukacyjnych. - Gdy przejrzymy sporo tych zadań, pewnie łatwo się zorientujemy, że niektóre typy zadań powtarzają się. Warto ukierunkować swoje ćwiczenia na te zadania, które sprawiają nam największy problem - podkreśla ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE Zostań w domu z Czwórką - koncerty, podcasty, nauka >>>


- Na pewno spotkamy takie zadania jak: sprawdzanie umiejętności definiowania słów
czy odczytywania znaczeń, zadania dotyczące funkcji akapitów np. jaką funkcję pełni akapit 3 względem 1 - wymienia dr hab. Magdalena Trysińska. - Kiedy czytamy różne teksty warto zastanowić się jakie pełnią funkcję, tytułować je, zadawać sobie pytania czy dany akapit jest podsumowujący, czy jest zaprzeczeniem, a może rozwija myśl artykułu.

W zadaniach maturalnych nie brakuje poleceń dotyczących stylu danego tekstu czy użytych w nim środków stylistycznych. 

Czytanie poleceń - w nich jest klucz

- Niedokładne czytanie poleceń to główny błąd maturzystów - mówi ekspertka. - Uczniowie nie doczytują do końca, niedokładnie wykonują polecenia - dodaje. - Jeśli mamy podkreślić 3 wyrazy, to podkreślamy 3, a nie 5. Jeśli mamy wypisać wyrazy to wypisujemy, a nie podkreślamy. Jeśli mamy napisać 3 zdania to piszemy tylko 3, a nie 5, ale też nie 2. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 

pj

Czytaj także

Brajan miał przesiadkę w Dosze. Obce nazwy w polszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 17:10
- Nazwy własne, szczególnie te zapożyczone, mają w języku polskim własne historie i to, jak je czytamy, zależy od czasów, w których trafiły do użycia - tłumaczy Wojciech Włoskowicz z Instytutu Języka Polskiego PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poradnik maturzysty. Jak czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 12:40
20 listopada 1900 odbył się ślub poety Lucjana Rydla z wieśniaczką Jadwigą Mikołajczykówną spod krakowskich Bronowic. Wydarzenie to przeszło do historii polskiej literatury za sprawą dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
rozwiń zwiń