Nie możesz iść do kina? Wystarczy podejść do okna

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 10:16
Na pomysł, by w czasach izolacji wspólnie móc oglądać filmy niczym w kinie, nie wychodząc przy tym z domu, wpadli mieszkańcy Berlina, i zorganizowali sąsiedzkie pokazy filmowe na fasadach budynków. W Polsce akcja dopiero zaczyna się rozwijać.
Audio
  • Kino na fasadzie budynku na przeciwko twojego mieszkania - czy to się sprawdzi w Polsce? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Look Studio/Shutterstock.com

kino samochodowe 1200 shutterstock.jpg
Czy kino samochodowe oczaruje polskie miasta? >>>

By wziąć udział w projekcji wystarczy przygotować sobie popcorn i… wyjść na balkon. Takie inicjatywy, jak Window Flicks są już popularne, poza Berlinem, także w innych krajach i miastach, m.in. w Bogocie, Paryżu  czy Rio de Janeiro. - Popularność takiego rozwiązania bierze się z naszej potrzeby rozrywki, ale jednocześnie socjalizacji, to możliwość spędzania czasu wspólnie choć w ograniczony sposób - tłumaczyła Anna Łowczowska z Ekobilet. I wyjaśniała, że w Berlinie Window Flicks działa tak, by film widoczny był przynajmniej z dwudziestu mieszkań.

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020. Sztuka współczesna czy nowoczesna? >>>

malarstwo 1200.jpg
Historia sztuki - poznaj wszystkie style >>>

Aby przekształcić fasadę budynku w wielki ekran projekcyjny wystarczy wysłać organizatorom swój adres, dane kontaktowe i zdjęcie ściany. - W Berlinie seanse odbywają się dwa razy w tygodniu w różnych częściach miasta - mówiła ekspert. - Ważny jest też repertuar, wyświetlane są przeróżne gatunki filmowe od dziecięcej bajki "Baranek Shown" aż po obrazy twórcy "Niebo nad Berlinem". - Niemiecki reżyser, scenarzysta i producent Wim Wenders przyłączył się do tej akcji i pozwolił na wyświetlanie swoich filmów - tłumaczyła Anna Łowczowska. - Drugą inicjatywą, którą stworzył Winders jest akcja "To Be Continue", która zaczęła rozwijać się także w Polsce i polega m.in. na emisji voucherów na seanse realizowane w przyszłości. W Polsce akcja zaczyna już działać m.in. w Krakowie.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 8.35

kd/pj

Czytaj także

Krystyna Czubówna przeczyta "The Room" - to bardzo zły film

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 12:03
- "The Room" to film o kosmitach, a Krystyna Czubówna przywykła do opisywania zwyczajów różnych istot w filmach przyrodniczych, więc to połączenie może być bardzo ciekawe - mówi Grzegorz Fortuna o pokazie filmu, w ramach Octopus Film Festival. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

James Dean zagra w filmie wojennym 64 lata po swojej śmierci

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 13:32
Po 64 latach od śmierci James Dean kolejny raz  pojawi się na dużym ekranie.
rozwiń zwiń