DJ Duch i Superkasety Records. Muzyczny powrót do elektrokorzeni

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 14:06
DJ Duch kojarzony jest przez wielu z mixtape’u "Labirynt śmierci". Jego najnowszy projekt to wydawnictwo Superkasety Records, a nakładem tej wytwórni ukazał się album duetu Etnobotanika.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/welcomia

"Labirynt śmierci" to nostalgiczna podróż do lat 90., powolny trance, wczesny trip-hop, proto-rap, hybrydy disco-polo, ambient, el-muzyka czy yass, a wszystko przegrane z trudno dziś już dostępnych kaset i płyt CD. Teraz artysta powraca z nowym projektem, czyli wydawnictwem "Etnobotanika", które ukazało się nakładem założonego przez Ducha labelu Superkasety Records. - To zabawna historia. Założyłem tę wytwórnię z myślą o wydawaniu własnych rzeczy. Miałem już nawet pierwszy mixtape, gdy trafiłem w sieci na Etnobotanikę - wspominał DJ Duch. - Posłuchałem ich i od razu wiedziałem, że chcę ich wydać, zanim wydam własne rzeczy. Dziś wiem, że to była dobra decyzja. 

Posłuchaj
09:15 2020_10_01_08_15_00_PR4_PS_kasety.mp3 DJ Duch o wydawnictwach i planach labelu Superkasety Records (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- To nie jest muzyka wyłącznie dla roślin, choć pewnie rosłoby im się dobrze przy tych dźwiękach - żartował gość Czwórki. - Ten krążek z jednej strony jest spokojny, warto posłuchać go w domu, bo opowiada pewną historię. Ale z drugiej strony - świetnie sprawdza się też w klubach. Mamy tu mnóstwo nawiązań do starych filmów, które pamiętamy z dzieciństwa, wszystko pojawia się w kontekście nieco mrocznym. To nostalgia, która budzi w nas niepokój, i o to mi chodziło.

Źr. Etnobotanika/Etnobotanika - Miły wieczór

- Kilka lat temu o kasetach mówiono nieco z pogardą, że to "gadżety dla hipsterów". Teraz sytuacja się zmienia, ludzie kupują kasety i odgrzebują stare magnetofony, by móc ich słuchać. Nowe pokolenie zapoznaje się z tym nośnikiem - opowiadał DJ Duch. - Choć większość wciąż dla wygody wybiera internetowe serwisy streamingowe, myślę, że nasza muzyczna świadomość się zmienia. Kasety można już chyba stawiać na równi z winylami, gromadzą je już nie tylko kolekcjonerzy i pasjonaci, ale zwykli odbiorcy muzyki.

 Posłuchaj także:

Jego fascynacja kasetami i innymi nośnikami muzyki trwa już od kilkudziesięciu lat. - Zaczęło się od płyt winylowych, z których grałem dawniej jako DJ Ryanair. Były to wówczas głównie nagrania dość egzotyczne, zaczynałem od reggae, dźwięków afrykańskich. Nie było łatwo ich znaleźć. Potem stwierdziłem, że w Polsce powstało przez ten czas równie dużo ciekawych nagrań - mówił DJ Duch. - Nagrania grupy Top One z początku lat 90. brzmiały bardzo współcześnie. Zacząłem poszukiwać takiej właśnie muzyki i to był początek.  

Źr. Etnobotanika/Etnobotanika - Fruwający przestępca

Teraz DJ Duch planuje już wydanie kolejnych krążków, ale póki co - rozwija projekt z Etnobotaniką. - Przed nami kaseta, a w połowie listopada planujemy wydać nagrania na płycie winylowej - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: DJ Duch

Data emisji: 01.10.2020

Godzina emisji: 08.15

kd


Czytaj także

Duel. Mroczne techno w najlepszym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 14:06
W ramach halloweenowej imprezy Duel w warszawskim klubie M25 pojawi się śmietanka DJ-ów. Zagoszczą m.in. szwedzka artystka SPFDJ, Będzie dużo ciężkiego i mrocznego techno, a wydarzenie odbywa się pod Czwórkowym patronatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Up To Date Festival 2020. Tak bawiliśmy się podczas święta muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 12:22
Sześć dni muzyki, 67 wykonawców i imprezy na otwartej przestrzeni. Zakończyła się 11. odsłona Up To Date Festival w Białymstoku. - Na tym festiwalu to muzyka jest górą - mówiła szefowa Czwórki Hanna Dołęgowska.
rozwiń zwiń