"Dotyk" Renaty Lewandowskiej. Album, na który czekaliśmy 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 12:20
Janis Joplin, Aretha Franklin, Loleatta Holloway - lista artystek, do których ją porównywano, była długa i imponująca. Gdyby śpiewała w Stanach Zjednoczonych, byłaby dziś gwiazdą soulu. Ale Renata Lewandowska swoje piosenki nagrywała w Polsce, pod koniec lat 70. A na ich premierę musiała czekać 40 lat.  
Renata Lewandowska Dotyk
Renata Lewandowska "Dotyk"Foto: mat. promocyjne Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Astigmatic/The Very Polish Cut Outs

Artystka znika, piosenki też

- To jest historia na miarę dobrego firmu. Mamy zdolną i utalentowaną młodą wokalistkę, która współpracuje m.in. z Osiecką, Młynarskim i zespołem Bemibek. W 1974 roku wchodzi do studia nagraniowego Polskiego Radia i rejestruje kilka piosenek. Potem wyjeżdża do RFN i i czeka aż ktoś skontaktuje się z nią w sprawie płyty. Nic takiego się nie dzieje. Utwory pozostają w archiwum, a artystka zmienia nazwisko i przeprowadza się za ocean - opowiada dziennikarz muzyczny Norbert 'Bert' Borzym.

Renata Lewandowska Official RLR - Nie myśl kochanie o tym jak mogło być (Opole 1977) / YouTube

W czyśćcu przez 40 lat

Po kilku dekadach do akcji wkracza 17-letni Krystian Zieliński, który zupełnie przypadkiem odkrył jedno z nagrań Renaty Lewandowskiej. Odnalazł artystkę, która niemal całkowicie zapomniała o swojej artystycznej karierze w PRL-u. Ta jedna z najlepszych polskich wokalistek w historii w swoim nowym życiu stała się artystą plastykiem. Ku jej ogromnemu zaskoczeniu i radości młody człowiek pomógł odnaleźć jej stare utwory i to właśnie wtedy, po raz pierwszy od 40 lat, Renata Lewandowska usłyszała swoje własne piosenki. 


Posłuchaj
07:31 [CZWORKA]Pierwsze slysze 22 październik 2020 dotyk.mp3 Muzyczny skarb z Archiwum Polskiego Radia. O płycie "Dotyk" Renaty Lewandowskiej opowiada DJ Bert (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Śledztwo w archiwach Polskiego Radia

W tym samym czasie, zupełnie niezależnie od poszukiwań Krystiana i od siebie samych, na pomysł wydania płyty wpadły dwie niezależne wytwórnie The Very Polish Cut Outs i Astigmatic Records. Nie pozostało nic innego jak połączyć siły i wspólnie z Agencją Muzyczną Polskiego Radia wydać płytę z odnalezionymi w archiwum radia nagraniami i tym samym wypromować muzykę, która nie zasłużyła na zapomnienie. - Mniej więcej od dwóch lat siedzę sobie po godzinach w naszych radiowych archiwach i szukam polskiej muzyki rozrywkowej. Takiej, która brzmi światowo, a jednocześnie jest w ogóle nieznana - opowiada gość Czwórki. - Utwór Renaty Lewandowskiej "Dotykiem chcę dziś poznać wszystko" znałem już wcześniej, bo to jedyna piosenka, która ukazała się na singlu. Ucieszyłem się, kiedy odkryłem, że tych numerów jest dużo więcej.

Renata Lewandowska - Dotykiem Chcę Dziś Poznać Wszystko / The Very Polish Cut Outs

Na płycie "Dotyk" znalazło się 9 kompozycji, które gość Czwórki razem z reprezentantami wytwórni The Very Polish Cut Outs i Astigmatic Records oraz z Renatą Lewandowską wybrali z zestawu piosenek zarejestrowanych w latach 1974-1978 w studiach nagraniowych Polskiego Radia.  

Prawdziwa historia polskiej Arethy Franklin

Dorobek Renaty Lewandowskiej jest naprawdę imponujący - artystka występowała w grupie "Quorum" prowadzonej przez Juliusza Loranca. Współpracowała też z takimi artystami jak Andrzej Trzaskowski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Ryszard Marek Groński, Novi Singers, Bemibem czy Alibabki.
Twórczość Renaty Lewandowskiej wybiegała poza standardy swoich czasów. Mocny, wielooktawowy głos wokalistki robił i wciąż robi wrażenie. Mimo że artystka szybko została zaszufladkowana (jak wielu artystów tamtej epoki) pod terminem "Big Beat", uznać ją należy za jedną z niewielu soulowych artystek w naszym kraju. Porównywano ją do Janis Joplin czy też Arethy Franklin. Do tej ostatniej artystki było Renacie Lewandowskiej najbliżej – to właśnie nagrania Arethy Franklin miały ogromny wpływ na wybór jej artystycznej drogi.

Renata Lewandowska Official RLR i Grupa & - Radość o poranku (Opole 1974) / YouTubeW latach 70. twórczość Renaty Lewandowskiej nie znalazła szerszego grona odbiorców, ale dziś wreszcie mamy szansę docenić ponadczasowość jej dokonań - wiele piosenek porusza aktualne tematy, takie jak feminizm ("Kropelka Egoizmu") czy degradacja planety ("Olbrzymi Twój Cień"). To także opowieść o letniej miłości, która przemija wraz z końcem lata ("Lato tego roku").

Tracklista:                       

Strona A

Magia szos // Juliusz Loranc/Ryszard Marek Groński - 5:50
Kochaj tę dziewczynę // Waldemar Parzyński/Ryszard Marek Groński - 3:40
Lato tego roku // Waldemar Parzyński/Ryszrd Marek Groński - 4:20
Dotykiem chce dziś poznać wszystko // Jerzy Suchocki/R.M.Groński - 5:20

Strona B

Czas pożegnań // Juliusz Loranc/Jonasz Kofta - 4:00
Nawet nie wiemy czy była to miłość // Waldemar Parzyński/Ryszard Marek Groński - 5:05
Okno // W.Tarczyński/R.M.Groński - 3:40
Kropelka egoizmu // J.Loranc/A.Osiecka - 4:06
Olbrzymi twój cień // Juliusz Loranc/Jonasz Kofta - 3:35

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Norbert Borzym (DJ Bert)

Data emisji: 22.10.2020

Godzina emisji: 08.15

kul

Czytaj także

Bokun z krążkiem "Piliada": to pigułka szczerości

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 10:00
- To nie jest album czysto rapowy. Bliżej mu do r'n'b czy muzyki alternatywnej. Muzycznie to podsumowanie pewnego etapu w moim życiu - opowiadał Bokun, czyli Paweł Bokun, raper i producent związany z wytwórnią Asfalt Records. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miętha i "36.6". "Temperatura ciała jest wspólnym mianownikiem każdego z nas"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 11:13
Raper Skip i producent AWGS wspólnie tworzą duet Miętha. Od stycznia pracowali nad nowym albumem "36,6", który zaprezentują również w wersji koncertowej. 
rozwiń zwiń