Plakat Roku Stanisława Lema. Co tam robi mercedes?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:00
Trwają obchody Roku Lema. Ukazał się już oficjalny plakat, upamiętniający stulecie urodzin polskiego pisarza science fiction i futurologa. Autorem grafiki jest artysta Przemek Dębowski. 
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: PAP/Jacek Bednarczyk
internet komputer free shutt 1200 .jpg
Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?

To nie przypadek, że autorem plakatu na Rok Lema jest Przemek Dębowski. Grafik na swoim koncie ma już kilka okładek do powieści futurologa. A pierwsza z nich powstała jeszcze za życia pisarza i można domniemywać, że została przez niego zaakceptowana. 


Posłuchaj
03:41 czwórka pierwsze słyszę 22.04.2021.mp3 Przemek Dębowski opowiada o projekcie plakatu na Rok Lema i okładkach do jego książek (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Pierwsza książka Lema, którą miałem okazję "zaokładkować" ukazała się jeszcze za jego życia i była to "Rasa drapieżców" z roku chyba 2006 - wspomina artysta w rozmowie z Agatą Nowotnik. - Potem Stanisław Lem zmarł i nie działo się nic. W 2012 roku Wydawnictwo literackie zwróciło się do mnie z propozycją stworzenia nowej serii okładek. I pierwszą propozycją w tym cyklu były "Bajki robotów" - dodaje.

Już w maju moje opus magnum: książka przy której kochane Wydawnictwo Literackie powiedziało "Rób pan jak chcesz, byle...

Opublikowany przez Przemka Dębowskiego Piątek, 5 marca 2021

Kultowe, dla wielu, okładki Przemka Dębowskiego miały nawiązywać do okładek książek science-fiction z zachodu z czasów, w których Stanisław Lem dopiero zaczynał tworzyć swoje słynne dzieła.

Chciałem, żeby te okładki były takie maksymalnie kolorowe, takie jakich Lem nie miał okazji mieć w Polsce Przemek Dębowski

- Pomyślałem sobie, co by to było, gdyby Lem debiutowała w Stanach Zjednoczonych w latach 50. czy 60. - wspomina artysta. - Dosyć się interesowałem tym, jak wyglądały okładki książek z tamtych lat w USA. Wiedziałem, że byłyby bardzo jaskrawe, bardzo kolorowe, pełne niesamowitych wizji świata przyszłości, pozaziemskich cywilizacji - dodaje. - Wiedziałem też, że nie mogę 1 do 1 przenieść tego typu estetyki, bo nawet by nie pasowała. 

Kolor, fantazja, nieskrępowana, niepohamowana wizja nie opuszczały głowy Przemka Dębowskiego. - Na tyle, na ile potrafiłem, to próbowałem to wdrożyć w tych swoich okładkach - dodaje. 

To już siedem lat! Okładki książek Stanisława Lema dla Wydawnictwa Literackiego. Część pierwsza z trzech (2012–2014)....

Opublikowany przez Przemka Dębowskiego Wtorek, 2 kwietnia 2019


Oficjalny plakat na Rok Lema jest zaprojektowany w tym samy stylu. Dzieło nawiązuje też do innych pasji pisarza. - Ja na Lema patrzę, jak na swego rodzaju podróżnika, który chodził sobie po Ziemi przez kilkadziesiąt lat swojej młodości, a potem zaczął pisać książki science-fiction - opowiada. - Wtedy odleciał i zabrał nas wszystkich ze sobą tym swoim dziwnym statkiem kosmicznym. W związku z czym pomyślałem sobie, że może warto pokazać tę podróż z jego perspektywy, że to on jest kierowcą jakiegoś autobusu, limuzyny - dodaje. 

Pamiętam miłość Stanisława Lema do ekskluzywnej motoryzacji i uwagę, jaką poświęcał swoim kolejnym wehikułom, w tym mercedesowi Przemek Dębowski

- Postanowiłem zrobić takie "mrugniecie okiem" do czytelników zaznajomionych z pasjami Lema i umieściłem na plakacie mercedesa. On nas zabiera w przestrzeń kosmiczna i nie wiadomo dokąd dolecimy - wyjaśnia Przemek Dębowski. 


Wiecie, że trwa Rok Lema? Tutaj (http://bit.ly/rok-lema-plakat) możecie kupić sobie plakat na wieczną rzeczy pamiątkę!

Opublikowany przez Przemka Dębowskiego Czwartek, 15 kwietnia 2021


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Agata Nowotnik

Data emisji: 22.03.2021

Godzina emisji: 6.11

pj

Czytaj także

Jak artyści przenieśli "Solaris" w rozszerzoną rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 11:38
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Jego powieść "Solaris" od lat dostarcza wielu inspiracji. Artyści zaproszeni do tworzenia artystycznej aplikacji SOL.AR.IS wykreowali mimoidy, symetriady, asymetriady w rozszerzonej rzeczywistości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solaris" Stanisława Lema - słuchowisko na Wielkanoc

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 07:07
Zapraszamy na wyjątkową ucztę dla miłośników literatury Stanisława Lema. Słuchowisko "Solaris" nagrane zostało w 1996 roku w Teatrze Polskiego Radia.
rozwiń zwiń