Zabytkomania. Smaki sprzed lat na filmowym stole

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:48
Tegoroczna odsłona konkursu pod hasłem "Zabytkomania - przepis na dziedzictwo" zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, tradycji kultywowanych przy wspólnym stole.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Nejron Photo/Shutterstock.com

Nieprzecietni 1200.png
ZOBACZ TAKŻE Serwis specjalny Nieprzeciętni 2021

Konkurs poświęcony jest w tym roku zapomnianym przepisom kulinarnym i historiom, które wiążą się z zapachami lokalnych specjałów. Pojawić się w nim mogą również obiekty zabytkowe, które pełniły dawniej lub nadal pełnią funkcje piekarni, masarni, mleczarni, zakładów rzemieślniczych, jak np. lodziarnie, czy sklepy spożywcze. 

Posłuchaj
08:32 pierwsze słyszę czwóka 2021_05_17.mp3 O konkursie "Zabytkomania - Przepis na dziedzictwo" opowiada Bartosz Skaldawski (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

rycerze_1200.jpg
Rekonstrukcje historyczne. Skąd wzięła się moda na "zabawę" w historię?

- To konkurs skierowany z jednej strony do wszystkich miłośników sztuki filmowej, ale i tych twórców, którzy są zainteresowani dziedzictwem kulturowym i uważają je za atrakcyjny temat do filmu - tłumaczył w Czwórce Bartosz Skaldawski, szef Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Wokół nas jest bardzo wiele obiektów historycznych, za którymi kryją się ciekawe historie, związane z tym, jak kiedyś przygotowywano posiłki, biesiadowano, ale przede wszystkim, jak przy okazji tego biesiadowania budowano wspólnotę - mówił gość Czwórki.

Posłuchaj także:

Celem konkursu jest promowanie dóbr kultury, nauki i sztuki – zarówno materialnego, jak i niematerialnego dorobku poprzednich pokoleń, a także upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie. Zgłoszenia do tegorocznej "Zabytkomanii" wysyłać można jeszcze przez ponad miesiąc, czyli do końca czerwca. - Zależy nam przede wszystkim na tym, by nadsyłano filmy dokumentalne lub reportaże, chodzi o prześledzenie historii - tłumaczył gość Czwórki. - Technika jest oczywiście dowolna, może to być nawet animacja, jednak czekamy na formy krótsze - tłumaczył Bartosz Skaldawski.

Zobacz także:

Swoje propozycje filmowe nadsyłać mogą młodzi twórcy w trzech kategoriach wiekowych, a dla każdej z grup przewidziano ciekawe nagrody. - Pierwsza kategoria jest dla osób, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, druga dla dorosłych amatorów, a trzecia - dla pełnoletnich profesjonalistów - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Bartosz Skaldawski (dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa)

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 8.13

kd
Czytaj także

Tokeny NFT. "Namacalny akt własności rzeczy, które istnieją w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:40
Muzycy Kings Of Leon swój najnowszy album wydali w formie niewymienialnego tokenu. W ten sam sposób grafiki sprzedaje Mike "Beeple" Winklemann, a na jednej z aukcji jego internetowa praca została wylicytowana za prawie 70 mln dolarów. Czy tokeny NFT właśnie zmieniają rynek sztuki?
rozwiń zwiń