Tokeny NFT. "Namacalny akt własności rzeczy, które istnieją w sieci"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:40
Muzycy Kings Of Leon swój najnowszy album wydali w formie niewymienialnego tokenu. W ten sam sposób grafiki sprzedaje Mike "Beeple" Winklemann, a na jednej z aukcji jego internetowa praca została wylicytowana za prawie 70 mln dolarów. Czy tokeny NFT właśnie zmieniają rynek sztuki?
Kings Of Leon na festiwalu BENICASSIM w Hiszpani - lipiec 2019 rok.
Kings Of Leon na festiwalu BENICASSIM w Hiszpani - lipiec 2019 rok.Foto: Christian Bertrand/Shutterstock.com

Na początku tokeny służyły do generowania jednorazowych kodów, tokeny NFT są zapisem cyfrowym, poświadczającym prawo własności Maciej Gajewski

Token jak notarialny akt

- Niewymienialne tokeny NFT wykorzystują tę samą technologię, co kryptowaluty - wyjaśnia dziennikarz Maciej Gajewski. - To są cyfrowe i jak na razie absolutnie niepodrabialne wpisy, które pełnią rolę cyfrowego certyfikatu zaświadczającego, że coś, co właśnie nabyliśmy, jest nasze.

Posłuchaj
09:21 CZWORKA Pierwsze slysze - tokeny 25.03.2021.mp3 Czym są tokeny NTF i jak zrewolucjonizują rynek sztuki? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Niewymienialne tokeny pozwalają nam stawać się właścicielami znanych grafik, utworów muzycznych, a nawet jednego z Oscarowych dokumentów. - NFT to zabezpieczony ciąg szyfrowanych danych, w którym zawarta jest treść tego, co kupujemy. Nie działa to jednak tak, że jeśli już kupimy internetowy wpis, grafikę albo piosenkę, to one nagle znikną z sieci i trafią do naszej szuflady. W tym sensie token jest jedynie symbolem, certyfikatem własności w cyberprzestrzeni  - mówi gość Czwórki.

Sprawdź także:

Tokeny NFT powstały po to, by zabezpieczyć sztukę cyfrową i cyfrowe treści. Można je kopiować mniej lub bardziej zgodnie z prawem, ale właściciel może być tylko jeden Maciej Gajewski

Jak tokeny NFT zmienią rynek sztuki?

Eksperci od nowych technologii coraz częściej mówią o tym, że niewymienne tokeny staną się zupełnie nowym rozdaniem dla świata sztuki oraz trendem, który pozwoli wielu mniej znanym artystom zostać należycie docenionym, a bogatym inwestorom zarobić jeszcze więcej pieniędzy. - Wyobraźmy sobie, że mamy płytę z autografem światowej gwiazdy muzyki. Autograf jest niepodrabialny i należy do artysty, ale album możemy sprzedać. I podobnie to wygląda w przypadku tokenów NFT. Możemy je kolekcjonować, możemy też sprzedawać - tłumaczy rozmówca Kamila Jasieńskiego.

Banksy, Kings of Leon and NFTs will make you rich! / Ade Torrent


Zobacz
bitcoin-3006247_1280 (1).jpg
Tajemnice kryptowalut. Nie tylko Bitcoin

Tokeny pojawiły się w internecie w 2016 roku, za sprawą żab Pepe. Memy z wykorzystaniem tego symbolu były chętnie kupowane przez internautów. Dziś tokeny NFT - oprócz tego, że poświadczają akt własności, oferują nabywcom różne przywileje. Przy okazji premiery płyty "When You See Yourself" zespół Kings Of Leon wyemitował trzy rodzaje tokenów. Pierwszy typ to specjalne, cyfrowe wydanie nowego albumu; drugi oferuje przywileje związane z występami grupy na żywo (dostęp do miejsc blisko sceny); trzeci dotyczy ekskluzywnych dzieł audiowizualnych, które wypuści zespół. - Sama idea tokenów narodziła się z myślą o małych transakcjach. To, że teraz ktoś za 10 mln dolarów licytuje na aukcji tweety, bardziej świadczy o naszej cywilizacji niż o technologii - podsumowujei Maciej Gajewski.

Kings Of Leon - Stormy Weather (Official Video) / Kings Of Leon

 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Maciej Gajewski (dziennikarz, Spider's Web)

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 08.15

kul

Czytaj także

Targi Plakatu. W polskim designie ilustracji dzieje się bardzo dobrze

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 11:43
- Na Targi Plakatu zapraszamy już siódmy raz - mówi Karolina Kiepas, współorganizatorka. - To wydarzenie się niesamowicie rozwinęło. Od maleńkiej imprezy, po wydarzenie, które odwiedza kilkanaście tysięcy osób w ciągu ośmiu godzin - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualny Amsterdam. Dokąd się wybrać, co zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 18:30
W historycznym centrum Amsterdamu znajduje się plac Spui. Na jego tyłach - w starym budynku sierocińca - od lat działa jedno z najciekawszych muzeów w mieście, w którym historia spotyka się z najnowocześniejszą technologią. 
rozwiń zwiń