Praca zdalna po pandemii. Wkrótce początek konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 13:30
W 2020 r. w Polsce 8,9 proc. pracowników wykonywało pracę z domu i wiele na to wskazuje, że ten trend może się utrzymać. Zwłaszcza że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji projekt ustawy dotyczący pracy zdalnej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mirjana Zidar

Pracownik i pracodawca muszą wyrazić wolę


Sprawdź
straming online internet oglądanie praca 1200.jpg
Jak pracują Polacy? Czy sięgamy po zawody naszych marzeń?

Zgodnie z projektem praca zdalna mogłaby być wykonywana w sposób całkowity lub hybrydowy - w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą. Może to być na przykład nasze mieszkanie. - W zakładzie pracy będą podpisywane porozumienia dotyczące szczegółowych regulacji pracy zdalnej - mówi wiceszefowa resortu Iwona Michałek. - To nie może być jednak nakaz pracodawcy, tylko decyzja podjęta w uzgodnieniu. Pracownik i pracodawca muszą wyrazić wolę, żeby praca zdalna była realizowana.

Posłuchaj
02:52 CZWÓRKA Pierwsze slysze - praca zdalna 25.05.2021.mp3 Praca zdalna - czy zostanie z nami na dłużej? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Sprawdź
kobieta zadowolona uśmiech praca z pasją shutter_Rido 1200 .jpg
Praca to nie tylko etat - jak pracować z pasją?

Zdalnie - okazjonalnie

Poza możliwością zawierania porozumień nowe prawo przewiduje też wprowadzenie tzw. okazjonalnej pracy zdalnej - w wymiarze 12 dni rocznie. - W praktyce oznacza to, że pracodawca i pracownik nie muszą wprowadzać pracy zdalnej jako podstawowego sposobu wykonywania pracy, natomiast w sposób okazjonalny i we wskazanym wymiarze pracownik może taką pracę wykonywać z domu bądź z innego miejsca uzgodnionego z pracodawcą - tłumaczy mecenas Paula Koczara z kancelarii Bird&Bird.

Posłuchaj także:

Sprawdź
shutterstock_pociąg podróżni pkp 1200.jpg
Depopulacja małych miast. Czy jest nieunikniona?

Szansa dla pracowników wykluczonych

Zmiany dotyczące pracy zdalnej pozytywnie oceniają przedsiębiorcy. Jak mówi Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP, pozwoli to na większą elastyczność na rynku pracy oraz otwarcie się na nowych pracowników. - Także pracowników wykluczonych, czyli osoby niepełnosprawne czy pochodzące z małych miejscowości - wyjaśnia ekspertka.

Przygotowane przepisy określają także minimalny katalog kosztów, jakie ponosi pracownik, wykonując pracę z domu. Chodzi m.in. o koszty energii czy dostępu do sieci. Pracodawcy i pracownicy będą mieli dwie możliwości rozliczania się: ekwiwalent lub ryczałt. - Ekwiwalent, czyli wartość pieniężna, która powinna odpowiadać realnym kosztom zużycia prywatnego sprzętu pracownika czy energii elektrycznej może zostać zastąpiona ryczałtem, czyli pewną stałą kwotą, którą pracodawca wypłaca na rzecz pracownika - dodaje Paula Koczara. Zgodnie z planem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii nowe przepisy miałyby wejść w życie trzy miesiące po oficjalnym ustaniu pandemii koronawirusa.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotował: Błażej Prośniewski

Data emisji: 25.05.2021

Godzina emisji: 07.45

kul