Badania British Council. "Młodzi ludzie są zadowoleni z życia"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 11:19
- Młodzi ludzie są zadowoleni ze swojego życia, ale ważne są dla nich problemy globalne, jak edukacja czy zmiany klimatyczne - tłumaczyła Julia Płachecka z British Council.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rawpixel.com

Artur sójka 1200.jpg
"Networking receptą na sukces zawodowy" - webinar Czwórki

 przyjrzano się postawom, nastrojom, poglądom i wizji świata młodych dorosłych w wieku 18-30 lat. Projektem Next Generation objęto do tej pory 16 krajów, takich jak Niemcy, Etiopia, Irandia Północna, Turcja, Wielka Brytania, czy Tanzania. W 2020 do tej listy dołączyła Polska. - To badanie daje nam bardzo ciekawe wnioski dotyczące tego, co dzieje się w umysłach młodych ludzi na całym świecie - mówiła w rozmowie z Czwórką Julia Płachecka z British Council. - Polska trafiła na najbardziej intensywny okres życia społecznego i relacji, bo pandemiczny.

Posłuchaj
12:35 czwórka british council 2021_05_27.mp3 Spojrzenie młodzieży na świat i jego problemy - rozmowa z Julią Płachecką (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Badanie przeprowadzono online. Uczestnicy zwracali uwagę na tematy, które wydają się szczególnie istotne w Polsce i Europie, ale także na własne odczucia i emocje. - Ku naszemu zaskoczeniu covid nie wpłynął w sposób bezpośredni na ich odpowiedzi, choć pojawiały się wzmianki o niepewności związanej z przyszłością m.in. finansową - wyliczała gość Czwórki. Ważnym punktem - jak podkreślała - w badaniu było zdrowie psychiczne. - Zelektryzowało nas spojrzenie młodzieży m.in. na kwestię używek, po które sięgają - podkreślała.

Czytaj także:

Jak się okazuje, spojrzenie młodych ludzi na świat i życie pełne jest jednak optymizmu. - Z naszych badań wyłania się bardzo radosny obraz. Dobre małżeństwo bądź związek to dla 68 proc. badanych wyznacznik poczucia spełnienia, a aż 40 proc. respondentów było zadowolonych z tego co mają już dziś - mówiła Julia Płachecka. - Drugim niezwykle istotnym czynnikiem jest poczucie bezpieczeństwa finansowego. Aż 80 proc. młodych ludzi uważa, że do życiowego sukcesu przyczyniają się kolejno: ambicja, zdolności i ciężka praca. 

Czytaj także:

Jak podkreślała Julia Płachecka, młodzi ludzie są niezwykle tolerancyjni. - Przy całej dumie z bycia Polakami - euroentuzjastyczni i nastawieni na współpracę międzynarodową. Dostrzegają różne wyzwania globalne, związane ze zmianami klimatycznymi, edukacją i zatrudnieniem - wyliczała ekspert. - Jako Europejczycy są przejęci tym, co się dzieje na świecie i swoją przyszłością. Uwzględnienie ich głosu i tego, jak widzą ten świat jest więc niezwykle istotne - podkreślała gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Julia Płachecka (projects & partnerships manager education & society z British Council, debata "Stronger together: Working with young people in Europe")

Data emisji: 27.05.2021

Godzina emisji: 08.15

kd