Ars Independent Festival w nowym formacie

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 10:08
25-26 czerwca odbędzie się pierwsza odsłona XI edycji Festiwalu Ars Independent. W tym roku święto gier, filmów i animacji w nowym, eksperymentalnym formacie - minifestiwal co kwartał. To wyjątkowe wydarzenie swoim patronatem objęła Czwórka. 
Czwórka na Ars Independent
Czwórka na Ars IndependentFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

short waves festival 2021 1200.jpg
Short Waves Festiwal 2021. Kino w lustrzanym odbiciu

- Od pewnego czasu chcieliśmy coś zmienić w formule festiwalu. W międzyczasie wydarzyła się pandemia i w tym roku postanowiliśmy zrobić coś zupełnie innego, czyli podzielić go na części - mówi Przemek Sołtysik dyrektor festiwalu. - W tym roku festiwal będzie sezonowym wydarzeniem. Z nadzieją na to, że w tej formule będzie nieco "pandemioodporny", stąd też edycja letnia, jesienna i zimowa. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli na bieżąco reagować na sytuację epidemiologiczną i zaproponować odbiorcom to, co najlepsze i bezpieczne w danej chwili.

Posłuchaj
07:41 Pierwsze Słyszę/Czwórka - Ars Independent Festival 02.06.2021.mp3 Dyrektor Ars Independent Festival Przemek Sołtysik opowiada o nowej formule i programie festiwalu (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Letnia edycja festiwalu będzie się kręciła wokół twórczości Davida Cronenberga. - Cronenberg krążył nad nami jak mucha już od jakiegoś czasu, jest to przede wszystkim twórca kontrowersyjny i ciekawy - opowiada gość audycji. - Ja sam uwielbiam jego film "Mucha", wydaje mi się, że jest coś frapującego w oglądaniu Cronenberga dzisiaj, szczególnie że mamy takie czasy, jakie mamy, a on, oprócz tego, że zajmuje się body horrorem, zajmuje się też połączeniem ludzkiego ciała i technologii. Obecnie w te technologie wchodzimy coraz głębiej, a pandemia to tylko przyśpieszyła. Myślę, że fajnie będzie porozmawiać, jak na nas oddziałuje.

Czytaj także:

Festiwal będzie miał formę hybrydową - online można będzie uczestniczyć w spotkaniach i panelach dyskusyjnych dotyczących twórczości artysty, natomiast w kinach i w plenerze odbędą się specjalne pokazy jego filmów takich jak "Mucha", "Wideodron" i "Dreszcze". - W sieci również można będzie zobaczyć set 11 polskich animacji - zdradza dyrektor festiwalu. - Robiąc selekcję, staraliśmy się wybierać dobre albo wybitne animacje, które naszym zdaniem dotykają tematów, które w swojej twórczości porusza David Cronenberg. Wydaje mi się, że nam się udało.

Festiwal odbywa się pod patronatem Czwórki, a jego organizatorami są instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Przemek Sołtysik (dyrektor Ars Independent Festival)

Data emisji: 02.06.2021

Godzina emisji: 08.15

aw/ pj

Czytaj także

Media społecznościowe - korzyści i straty

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 19:00
Rola mediów społecznościowych w ostatnich latach z pewnością się zmieniła - potwierdzają to badania. Już się nie łączymy, a dzielimy i w coraz większym zakresie dajemy dostęp do naszej prywatności.
rozwiń zwiń