Jak zmienia się nasze podejście do miłości?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 18:13
Coraz mniej formalnych związków, większa liczba rozwodów i młodzi ludzie, którzy coraz częściej patrzą na swoich dziadków i zastanawiają się: "czy można być ze sobą na zawsze?". 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Taimit/Shutterstock.com

Posłuchaj
03:55 CZWORKA Czat Czworki - sonda 11.02.2021.mp3 Miłość w XXI wieku. Czego oczekują od niej młodzi? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Lęk przed bliskością

Do budowania stałej relacji człowiek potrzebuje wprawy w działaniu, a w czasie pandemii nie miał na to szans Andrzej Gryżewski

Andrzej Gryżewski - psycholog, psychoterapeuta i seksuolog z 15-letnią praktyką - przyznaje, że na przestrzeni tego czasu definicja miłości szybko i dość mocno ewoluowała. - W tej chwili lęk przed bliskością odczuwa 60 proc. moich pacjentów. Objawia się on m.in. brakiem szczerości w kontakcie z drugim człowiekiem. Na randkach z Tindera osoby z takim lękiem budują sobie nowe tożsamości, dużo jest w ich działaniu gry pozorów. A relacja budowana na kłamstwie ma "bardzo krótkie nogi" - wyjaśnia ekspert.

Posłuchaj
10:04 CZWORKA Czat Czworki - seksuolog 11.02.2021.mp3 Psycholog i seksuolog Andrzej Gryżewski o tym, kim są "niekochalni" (Czat Czwórki/Czwórka)

Zobacz
para 1200.jpg
Solomoon - miesiąc miodowy na opak

Gość Czwórki podkreśla także, że na zmianę naszego podejścia do miłości olbrzymi wpływ miały nowe technologie. - Kiedy zaczynałem prowadzić sesje, moi pacjenci chodzili na randki, próbowali ze sobą mieszkać. Liczyła się dla nich realna obecność drugiej osoby. Dziś nie widzę już takiego optymizmu, jeśli chodzi o budowanie bliskości. Co więcej, regularne spotkania czy zostawanie u siebie na noc zamiast ekscytacji, budzi niepokój. Że ktoś zaburzy naszą rutynę, że będzie ingerował w codzienność - podsumowuje Andrzej Gryżewski. 

Posłuchaj
08:24 CZWORKA Czat Czworki - swatka 11.02.2021.mp3 Miłość z biura matrymonialnego (Czat Czwórki/Czwórka)

Po pomoc do swatki

Jako swatka słucham ze zrozumieniem, co mówi do mnie klient. Ale nie ukrywam, że korzystam też z intuicji, która według mnie jest niezbędna, żeby swatać skutecznie Agata Igras

Jak pokazują najnowsze trendy - coraz większą popularnością i zaufaniem klientów zaczynają cieszyć się tradycyjne biura matrymonialne, które zatrudniają wykwalifikowane swatki. Wśród nich jest Agata Igras - swatka i dyrektor zarządzająca Berkeley International Poland. - Jeśli chodzi o naszą rolę, jest ona taka sama od lat. Pomagamy ludziom się spotkać, a najważniejszy jest dla nas kontakt z drugim człowiekiem. Rozmawiamy z nim, pytamy i słuchamy, a potem próbujemy dopasować "drugą połowę" - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Firana. - Ludziom, którzy się do nas zgłaszają, internet nie ma nic do zaoferowania w tej kwestii, bo oni szukają poważnych relacji. Nie interesują ich algorytmy, tylko człowiek, który im pomoże.  


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Goście: Agata Igras (swatka, dyrektor zarządzająca Berkeley International Poland), Andrzej Gryżewski (psycholog, seksuolog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny)

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 15.09

kul


Czytaj także

Święty spokój. Czy potrafimy odpoczywać?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:00
Odpoczywanie stało się sztuką. Mamy z nim problem zwłaszcza teraz, kiedy na skutek pracy zdalnej coraz trudniej o "work-life balance".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rytuały w życiu codziennym. Czy ich potrzebujemy?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 17:30
W Japonii mamy ceremonię picia herbaty. Znamy duńskie hygge i szwedzkie lagom, a na Wyspach Owczych jest hugni, które oznacza zwycięską walkę z samotnością, wspieranie się i dodawanie sobie otuchy. Sprawdzamy, czy rytuały wzmacniają nasze poczucie szczęścia i czy pomagają nam w życiu.  
rozwiń zwiń