Bezpieczeństwo w sieci - jak o nie zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 13:53
Stare hasła i niezabezpieczony sprzęt zachęcają cyberprzestępców do działania. Ataku hakerów boi się nawet co czwarty Polak, a oszuści, bazując na naszej niewiedzy, bez skrupułów wykorzystują czas pandemii do tego, żeby się wzbogacić.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Elle Aon/shutterstock

RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

Pomimo deklarowanego wzrostu świadomości i wiedzy na temat niebezpieczeństw, nadal prawie 20 proc. Polaków nie ma zainstalowanego antywirusa, a ponad połowa nie dba o to, by regularnie zmieniać hasła - wynika z danych, opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów. 

Posłuchaj
07:21 Czwórka/Pierwsze słyszę hackerzy 11.02.2021.mp3 Jak chronić swoje dane w sieci i ustrzec się przed atakiem hackerów? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jednym z zabezpieczeń, o które warto zadbać, jest właściwe hasło. "Mocne hasło" oznacza, że dodamy do niego kilka znaków specjalnych, wielkie i małe litery. - To podstawa, jednak - nawet jeśli stosujemy te zasady - popełniamy mnóstwo innych błędów. Na przykład wszędzie, zarówno w serwisie bankowym, jak i w mediach społecznościowych wpisujemy to samo hasło. Wówczas, jeśli ktoś złamie to hasło w jednej z platform, będziemy bezbronni także w pozostałych - mówił Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPesel.pl. - Starajmy się więc zmieniać hasło raz w miesiącu i w ważnych miejscach - tam, gdzie mamy dostęp do pieniędzy. 

konferenccja online shutterstock 1200x660.jpg
Komunikacja w czasie pandemii. "To czas kreatywności"

Posłuchaj także:

Jak tłumaczył ekspert, warto pokusić się o hasło bardziej skomplikowane niż "qwerty", albo "12345". - Nie zachęcam do posiadania nawet kilku tak prostych haseł, bo łatwo je złamać - podkreślał. Wyjaśniał także, jak ustrzec się przed atakiem hakerów. - Nie mamy stuprocentowej pewności, czy nie klikamy w podejrzane strony, a dziś nasza czujność jest osłabiona przez pandemię - mówił Bartłomiej Dudek. - Teraz częstą metodą wyłudzania danych albo środków finansowych jest podszywanie się pod instytucje typu dostawca prądu, gazu, wody. My, nie sprawdzając nadawcy, odbieramy maila, klikamy w link i hacker przejmuje kontrolę nad naszym komputerem - tłumaczył. Jak wyliczał, częste są także SMS-y, z których wynika, że musimy dopłacić symboliczne kwoty. - Takie instytucje zazwyczaj nie proszą w ten sposób, a wszelkie niedopłaty zawarte są potem w kolejnych rachunkach. Jeśli zalogujemy się do banku i zrobimy przelew, hackerzy uzyskają dostęp do naszego konta - przestrzegał Bartłomiej Drozd. 

Zobacz także:

Jak wyliczał ekspert, warto zabezpieczyć się na wszystkie możliwe sposoby. - Zanim dokonamy na przykład zakupów w sieci albo zrobimy przelew, sprawdźmy, czy w danym sklepie jest regulamin, kto jest właścicielem sklepu, czy jest tam infolinia i czy działa - mówił ekspert. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Bartłomiej Drozd (ekspert serwisu ChronPesel.pl)

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 7.16

Czytaj także

Bezpieczeństwo w sieci. Jak o nie zadbać?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 12:16
Zestawienie najpopularniejszych haseł 2016 roku firmy Keeper Security dowodzi, że internauci wciąż mało dbają o własną ochronę w sieci. Na czele listy wciąż jest ciąg cyfr "123456", który wyprzedza podobne hasło - "123456789". Na podium znalazł się też klucz o nazwie "qwerty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość mediów cyfrowych i tradycyjnych - co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 19:08
Prasa, radio, telewizja, komputery stacjonarne, Internet, smartfony, media społecznościowe, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość - jaka jest perspektywa rozwoju mediów cyfrowych na świecie, a jaka w Polsce?
rozwiń zwiń