"Amiga Rulez!". Historia komputera, który mógł podbić świat

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:37
- Gdyby historia potoczyła się tylko trochę inaczej, dziś w polskich domach królowałby system Amiga OS - mówił w rozmowie z Czwórką Robert Łapiński z magazynu "Pixel", wydawca książki "Amiga Rulez!".
Historia komputerów Amiga jest długa i ciekawa
Historia komputerów Amiga jest długa i ciekawaFoto: Shutterstock.com/Maria Sedova

Jak podkreślał, komputer Commodore Amiga był komputerem przełomowym na polskim rynku. W Polsce święcił triumfy zwłaszcza na początku lat 90. ubiegłego stulecia. - To komputer, na którym można już było tworzyć bardziej zaawansowane gry, programy demonstracyjne, a nawet prawdziwą sztukę wizualną. Amiga to umożliwiała i to był przełom, a rzeczy, które wówczas stworzono, do dziś robią wrażenie - mówił Robert Łapiński. - Ten komputer dawał rewelacyjne możliwości ludziom kreatywnym, którzy potrafili i chcieli z nich korzystać - podkreślał. Jak wspominał, Amiga miała m.in. wbudowaną stację dyskietek. - Co również było wówczas nowatorstwem - przekonywał gość Czwórki.

Jak tłumaczył gość Czwórki, Commodore wypuściło Amigę w 1987 roku, a w porównaniu z PC-tem, który wówczas także wchodził na polski rynek, Amiga była przystępna cenowo. - Pamiętam 1992 rok, gdy chodziło się do salonów gier, a ja po wielu miesiącach próśb wybłagałem od rodziców moją pierwszą Amigę. To był duży wydatek, ale jednak można było sobie na to pozwolić, więc ten komputer wówczas królował w naszych domach - opowiadał gość Czwórki. Potem PC-ty wyparły ten model. - To była, jak sądzę, kwestia błędów w zarządzaniu firmą, jednak Amiga do początku XXI w. była w naszym kraju bardzo popularna, można powiedzieć, że podbiła polskie domy - podkreślał.

Zdaniem Roberta Łapińskiego, twórcy tego komputera do dziś pracują w branży i są w niej aktywni. - Wciąż powstają nie tylko gry, ale inne cyfrowe dzieła, m.in. teledyski i wiele innych projektów - wyliczał. - Amiga jest w sercach wielu użytkowników do dziś, a system ten rozwija się poza mainstreamem - ocenił. 

Posłuchaj
12:43 czwórka pixel 2022_03_29-08-23-49.mp3 O historii komputerów Commodore Amiga opowiada Robert Łapiński (pierwsze słyszę/Czwórka) 

20 maja światło dzienne ujrzy książka "Amiga Rulez!", a jak mówił wydawca, teksty w niej ujęte powstawały na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat i "kompleksowo przedstawiają zjawisko, jakim jest Commodore Amiga" - począwszy od walorów sprzętowych, poprzez ikoniczne gry i studia je tworzące, sztukę cyfrową, w tym oczywiście demoscenę i całą subkulturę amigową. - To pierwsza książka, opisująca nie tylko światową, ale także polską historię Amigi, łącznie ponad 400 stron dotyczących tego wyjątkowego sprzętu - opowiadał gość Czwórki.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Robert Łapiński (magazyn "Pixel" - wydawca książki "Amiga Rulez!")

Data emisji: 29.03.2022

Godzina emisji: 8.32

kd