Nakręcone kropki. Ksawery Kirklewski o klipie dla Maxa Coopera

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 16:40
Ksawery Kirklewski jest grafikiem, animatorem, programistą i zdobywcą nagrody Music Video Award w kategorii MV Export.  
Dokumentacja pracy nad wideoklipem dla Maxa Coopera. Autor: Ksawery Kirklewski.
Dokumentacja pracy nad wideoklipem dla Maxa Coopera. Autor: Ksawery Kirklewski.Foto: www.ksawerykomputery.pl

Telefon od Maxa

Otrzymał ją za teledysk do utworu "Hanging D" Joepa Bevinga w remiksie Maxa Coopera. - Muzyk odezwał się do mnie w marcu zeszłego roku. Byłem podekscytowany, bo znałem już jego twórczość, byłem nawet na jednym z jego koncertów, który odbył się w Polsce - wspomina rozmówca Oliwii Krettek. - Wiedziałem, że jego występy to multimedialne show, dlatego poczułem dużą odpowiedzialność i lekki stres, ale głównie wielką radość.  

Piksele upływającego czasu

Max Cooper w swoich utworach i setach miksuje emocjonalne brzmienia z eksperymentalną muzyką taneczną i jego występy live oraz sety to ścisła czołówka światowa. Muzyka Brytyjczyka to techno z elementami IDM, house’u i ambientu, w którym słuchać echa produkcji Jona Hopkinsa, Sigur Rósa czy Ólafura Arnaldsa. - Max wysłał do mnie swój remiks i napisał, jakie ta kompozycja wywołuje w nim uczucia. Ale niczego nie sugerował, dał mi wolną rękę - opowiada Kirklewski. - Po odsłuchaniu utworu włączyła mi się nostalgia. W tle usłyszałem gęste "tykanie", które skojarzyło mi się z upływem czasu. Wyobraziłem sobie piasek, który przesypuje się w klepsydrze i zdecydowałem, że spróbuję do tego nawiązać graficznie. Na początku artysta testował "uciekające" cząsteczki z kamerką internetową. Kiedy był wystarczająco zadowolony z efektu - zaczął zbierać inne materiały: fragmenty filmów z dzieciństwa, stare nagrania z kastet VHS, bajki oraz film Krzysztofa Kieślowskiego "Gadające głowy"

Posłuchaj
11:11 CZWÓRKA Pierwsze slysze - teledysk 01.04.2022.mp3 Jak powstają prace Ksawerego Kirklewskiego? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Inspiracja z wyświetlacza

- Ale główną inspiracją dla powstania klipu był wyświetlacz telefonu, na którym wyświetliły mi się miniaturki zdjęć, które zgromadziłem w folderze - wyjaśnia. - Zdecydowałem się opowiedzieć o uciekającym czasie w szerszej perspektywie - za pomocą danych, które cały czas generujemy. Czy w przyszłości będziemy mogli je przeglądać i jak daleko sięgać wstecz? Intryguje mnie wizja, w której wracanie do przeszłości będzie jak oglądanie filmu w HD. 

Joep Beving - Hanging D (Max Cooper Remix) Official Video by Ksawery Komputery | Max Cooper

***

Tytuł audycji: "Najlepszy dzień tygodnia"

Prowadzący: Marta Zinkiewicz Szymon Jaworski

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 01.04.2022

Godzina emisji: 6.25

kul

Czytaj także

Wspaniały pokaz siły i odwagi. "Firework" Katy Perry to nie sylwestrowa piosenka

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 11:40
W klipie "Firework" Katy Perry fajerwerków nie brakuje, choć ten teledysk nie ma zbyt wiele wspólnego z sylwestrem. Mimo to jest gwarantem świetnej zabawy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szaroróżowe" Muchy. Jak powstał klip "ostatniej szansy"?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 16:50
Po siedmiu latach milczenia zespół Muchy wrócił z nowym albumem. Płyta "Szaroróżowe" ukazała się w 2021 roku, a singlem promującym to wydawnictwo była tytułowa piosenka "Szaroróżowe".
rozwiń zwiń