"Szaroróżowe" Muchy. Jak powstał klip "ostatniej szansy"?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 16:50
Po siedmiu latach milczenia zespół Muchy wrócił z nowym albumem. Płyta "Szaroróżowe" ukazała się w 2021 roku, a singlem promującym to wydawnictwo była tytułowa piosenka "Szaroróżowe".
zespół Muchy
zespół MuchyFoto: Kayax/mat. prasowe

- Ten album to 11 wycieczek po siedmiu ostatnich latach życia. Oglądanie świata z nowej, dorosłej perspektywy dało nam premium blend doznań, nadziei, rozczarowań, obaw i namiętności, które staraliśmy się zamknąć w piosenkach. Po siedmiu latach od ostatniej płyty, z których szczególnie dwa ostatnie były bardzo wymagające, ten album jest jak haust świeżego powietrza - pomost, po którym można bezpiecznie przejść ze starego świata w nowy i osobisty przewodnik, jak się po nim poruszać. Płyta miała czas, żeby dojrzeć. Była praktycznie gotowa już rok temu, ale nie chcieliśmy wypuszczać jej w lockdownowym niebycie - opowiadali muzycy Much. - Z dzisiejszej perspektywy, była to dobra decyzja. Mogliśmy w skupieniu ją dopracować i zaprosić wspaniałych gości - m.in. Kasię Nosowską, Monikę Borzym i Belę Komoszyńską. 

Artystka na co dzień związana z zespołem Sorry Boys zaśpiewała w tytułowym utworze z płyty. Na gitarach zagrał Jan Borysewicz, a teledysk wymyślił i nakręcił Michał Sieńkowski. - W sumie zajęło nam to pięć dni - wspomina Michał Wiraszko, lider Much. - To był taki klip "last minute", z nowym scenariuszem i nowym twórcą, bo tego, co mieliśmy w planach, nie udało się zrealizować z powodu pandemii. 

W teledysku wystąpili w nim Hubert Sycz i debiutantka Maria Kuśmierska. - Dostałam telefon od starego znajomego na dwa dni przed rozpoczęciem zdjęć. Okazało się, że zostałam wybrana na podstawie zdjęć i krótkiego nagrania, które podesłałam reżyserowi. Oczywiście od razu się zgodziłam, a na planie dowiedziałam się, że będę grać z Hubertem Syczem, moim kolegą z łódzkiej Filmówki - opowiada aktorka.

Muchy - Szaroróżowe (Official Video) / KayaxTV

Posłuchaj także:

Plan zdjęciowy trwał całą dobę, a nad klipem pracowała ekipa ludzi w podobnym wieku. Jak podkreślają aktorzy, dzięki temu udało się uniknąć stresu i nie odczuwało się zmęczenia. - Bardzo mi się podobało to, że mogłem prowadzić auto tak dobrej marki. I to, że złapaliśmy taką dobrą energię - dodaje Hubert Sycz. - Na koniec poznaliśmy członków zespołu Muchy i zagraliśmy z nimi jedną scenę.

Posłuchaj
09:03 CZWÓRKA Pierwsze slysze - muchy 11.03.2022.mp3 Jak powstał teledysk do piosenki "Szaroróżowe" zespołu Muchy? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

- Ten teledysk zrobił na mnie dużo większe wrażenie na ekranie niż na papierze - przyznaje Michał Wiraszko, lider Much. - I jestem pełen podziwu, że mimo presji czasu wszystko tak dobrze wyszło. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 11.03.2022

Godzina emisji: 6.19

kul

Czytaj także

Gazety outsiderów. O historii fanzinów

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 11:20
Pierwsze fanziny pojawiły się w Stanach Zjednoczonych na początku lat 30. XX wieku wraz z prasą science fiction i gazetą "The Time Planet". Tytuły wydawane w nieoficjalnym, alternatywnym obiegu tworzone były przez pasjonatów i adresowane do miłośników danej dziedziny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Benedek o Ladaco: jest przewrotny i ironizuje

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 13:30
- Ladaco i Rafał Benedek przenikają się i ciągle poznają. Ladaco wzmacnia pewne moje cechy, jest w nim przewrotność, ironia i potrzeba rozrabiania - o swoi scenicznym alter ego opowiada Rafał Benedek.
rozwiń zwiń