Fala upałów nie słabnie. Jaki napój najlepiej nas nawodni?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 11:20
Szkoccy naukowcy wskazali najlepiej nawadniający napój. Wbrew oczekiwaniom na szczycie rankingu wcale nie znalazła się woda. Sprawdzamy, jaki napój, według uczonych, najlepiej pić w upały.
Latem należy pamiętać o uzupełnianiu płynów
Latem należy pamiętać o uzupełnianiu płynówFoto: Shutterstock/jinnawat tawong

Jak ugasić pragnienie?

Badacze ze szkockiego Uniwersytetu St. Andrews, postanowili porównać właściwości nawadniające popularnych napojów. 72 ochotników przetestowało 13 popularnych napojów, a wyniki badania mogą być dla wielu zaskoczeniem. Gdy porównano poziom nawodnienia organizmu po spożyciu kilku różnych napojów w określonym czasie, okazało się, że w rankingu woda znalazła się dopiero na 10 miejscu.

- Dietetycy nadal będą polecać picie wody, bo ona także nawadnia, a przy tym równolegle nie dostarcza kalorii. Nie traktujmy odkrycia szkockich naukowców jako jakąś sensację - mówi Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk poradni "Z kaloriami na pieńku". - Wiadomo, że w czasie upałów pocimy się więcej. Pot schładza naszą skórę, a wraz z nim tracimy sód, potas, magnez czy wapń. Wraz z dietą i płynami musimy ich dostarczyć, żeby zrównoważyć te straty.

Trochę cukru i tłuszczu w napojach?

Zdaniem szkockich naukowców w czasie upałów warto sięgać po napoje z odrobiną cukru, tłuszczu i białka, które, jak pokazuje badanie, dużo lepiej utrzymuje nawodnienie. W rankingu badaczy wyżej od wody znalazła się gorąca i zimna herbata, izotoniki czy słodkie napoje gazowane. Na pierwszej pozycji uplasowało się… odtłuszczone mleko.

- Po pierwsze mleko zawiera laktozę, która jest cukrem mlecznym, dodatkowo białko, tłuszcz, które spowalniają opróżnienie żołądka i tym samym utrzymują nawodnienie przez dłuższy czas - wyjaśnia rozmówczyni Martyny Ogonek. - Poza tym mleko zawiera sód, który zatrzymuje wodę i podnosi ciśnienie tętnicze krwi, Z punktu widzenia upałów i osoby zdrowej jest to korzystne, ponieważ chlorek sodu wraz z potem tracimy i należy go uzupełniać.


Zobacz także: 

Jednak, jak przyznaje dietetyczka, nie jest to rewolucyjne odkrycie, w aptece można znaleźć doustne roztwory nawadniające tzw. apteczne elektrolity, które działają podobnie. Zawierają niewielką ilość cukru, sód, potas i magnez, co może pomóc w lepszym nawodnieniu. W dalszym ciągu jednak możemy też sięgać po wodę. - Rzeczywiście np. woda źródlana oprócz tego, że nawilża, nie dostarcza składników mineralnych. Dlatego w czasie upałów zalecane jest picie wody wysokomineralizowanej - radzi Monika Stromkie-Złomaniec.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 30.06.2022

Godzina emisji: 7.15

aw

Czytaj także

To nie jest planeta dla olimpijczyków. Upał przeciwko sportowcom

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 11:54
Organizacja tegorocznych igrzysk olimpijskich była trudna nie tylko z powodu pandemii, ale także - upałów. Problemy mieli i organizatorzy, i sportowcy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Upały w lato większe niż w poprzednich sezonach. Sprawdź prognozę pogody na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 11:30
IMGW przygotował długoterminową prognozę pogody. Synoptycy przewidują upały większe niż w poprzednich latach. Druga część wakacji zapowiada się jednak deszczowa.
rozwiń zwiń