Polskie Radio
Section05
fala upałów

"Zoe" to pierwsza nazwana fala gorąca w historii

Od lat swoje nazwy otrzymują huragany, cyklony czy burze tropikalne. Naukowcy zaproponowali, by nazywać również fale upałów, co ma pomóc w edukacji nt. skutków takich zjawisk i sposobów radzenia sobie z nimi. Pierwsza swoją nazwę otrzymała fala gorąca, która dotknęła Sewillę. Zoe grzała Hiszpanów od 24 do 27 lipca 2022 r. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka pogoda upały fala upałów Kamil Jasieński prognoza Weronika Puszkar

Fala upałów w Europie. Płoną lasy w Hiszpanii i Włoszech. Ostrzeżenia dla turystów

Europę nawiedziła fala upałów. W Hiszpanii, Włoszech, Grecji oraz Francji spłonęły lasy, a w Portugalii zanotowano już przeszło 1000 zgonów w związku z upałami. W Anglii z kolei padł rekord temperatur. Pojawiły się tam utrudnienia na kolei i problemy z dojazdem na lotniska. W związku z trudną sytuacją pojawiły się liczne ostrzeżenia dla turystów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa upały pogoda prognoza pogody fala upałów pożar

Jak zadbać o swoje zdrowie podczas upałów? Dr Łukasz Durajski wyjaśnia

W ostatnim czasie nad Polską rozlała się fala upałów. W tak gorącym czasie powinniśmy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 rezydent pediatrii dr Łukasz Durajski, najważniejsze przy takich temperaturach jest odpowiednie nawadnianie organizmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łukasz Sobolewski POLSKA upały fala upałów zdrowie słońce woda społeczeństwo bezdomność lato wakacje wakacje 2022