Internetowe "schronisko" dla zwierząt. Jak to będzie działać?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2022 11:25
- Tworzymy w sieci miejsce, dzięki któremu łatwiej będzie wolontariuszom i pracownikom schronisk czy przeróżnych fundacji zdobywać wiedzę o danym czworonogu, a potem szukać dla niego odpowiedzialnego i kochającego domu - podkreślał Jakub Radzikowski, pomysłodawca i twórca specjalistycznej platformy, skupiającej dane psów i kotów do adopcji.
Czy platforma skupiająca zwierzęta poszukujące domów pomoże w adopcjach?zdjęcie ilustracyjne
Czy platforma skupiająca zwierzęta poszukujące domów pomoże w adopcjach?/zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mirjana Zidar

- Dwa lata temu sam chciałem przygarnąć zwierzaka. Pracowałem wtedy w warszawskiej korporacji, a pies, którego wybrałem, pochodził z Sanoka. Zwierzę zostało mi przekazane na podstawie wyłącznie dokumentów i rozmowy telefonicznej, bez głębszej analizy. Dlatego pomyślałem, że to ogromny problem i pole do działania - opowiadał Jakub Radzikowski, który tworzy dziś specjalistyczną platformę mającą ułatwiać pracę przeróżnych schronisk dla zwierząt i fundacji, oraz pomagać w znalezieniu czworonogom odpowiedzialnego, właściwego domu.

To dopiero początek projektu, ale już dziś jego twórcy nawiązują współpracę z przeróżnymi instytucjami i behawiorystami zwierzęcymi, a na stronę trafiają profile czworonogów, znajdujących się pod opieką schronisk i fundacji. W przyszłości - jak zapewniał gość Czwórki - znajdziemy tam komplet informacji, m.in. miejsce obecnego pobytu psa bądź kota, wiek, stan zdrowia, styl życia czy poziom tolerancji wobec innych zwierząt i dzieci. - Na razie wciąż wprowadzamy i zmieniamy dane, by jak najbardziej usprawnić jej działanie, ale nie zachęcamy do "natychmiastowej adopcji" - podkreślał gość Czwórki. Jak mówił, jego platforma Petopo pomaga w adopcji, ale też edukuje, jak świadomie i odpowiedzialnie pracować ze zwierzęciem, niezależnie od jego zdrowia czy problemów. - Chodzi o to, by sprawdzić i siebie, i zwierzaka, zanim dojdzie do adopcji. By obie strony czuły się komfortowo i mogły uniknąć ewentualnego rozstania - mówił gość Czwórki. 

Posłuchaj
13:02 petopo czwórka_AAC 2022_09_05-08-14-29.mp3 Rozmowa z Jakubem Radzikowskim (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Czytaj także:

Jak tłumaczył, platforma jest tworzona też po to, by usystematyzować pracę wolontariuszy i pracowników schronisk dla zwierząt czy fundacji. - Poświęcają oni mnóstwo czasu, by przekazywać sobie informacje, daliśmy im więc narzędzie, by ustrukturyzować te działania - podkreślał Jakub Radzikowski. - To ma być po prostu swoista baza danych z terenu całej Polski - tłumaczył. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Jakub Radzikowski (autor platformy Petopo)

Data emisji: 05.09.2022

Godzina emisji: 8.14

kd

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń