"Oblicza XX wieku". Jak z pasją mówić w internecie o historii?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 11:45
- W tym fachu nie wolno się poddawać. Jeśli chcemy dotrzeć do szerszego grona widzów, to wymaga to cierpliwości - mówił Bartosz Borkowski, twórca kanału "Oblicza XX wieku" i autor książki "Ku wojnie. Oblicza XX wieku".
Bartosz Borkowski w studiu
Bartosz Borkowski w studiuFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Gość Czwórki prowadzi swój kanał historyczny w sieci od listopada 2017 roku. Jak przyznał w Czwórce, od tamtego czasu zmieniły się oczekiwania odbiorców dotyczące jakości produkowanych filmików, sposobu tworzenia treści i oglądania ich. - Początkowo funkcjonowałem przez rok z niewielką liczbą subskrybentów i miałem nawet myśli, by zrezygnować z tej działalności. Potem moje filmy zaczęły mieć zasięgi - wspominał gość Czwórki. - W internecie nie wolno się poddawać, tu nic nie działa od razu. 

Na co dzień Bartosz Borkowski jest nauczycielem historii. - Ten temat interesował mnie od szkoły średniej i wybrałem studia w tym kierunku. Najbardziej fascynował mnie zawsze XX wiek, zagadnienia związane z III Rzeszą i relacjami polsko-niemieckimi - wymieniał. - W pewnym momencie uświadomiłem sobie, że chcę zacząć działalność związaną z tym właśnie obszarem zagadnień. 

Sprawdź także:

Jak podkreślał, w zawodzie nauczyciela najważniejsze - i najtrudniejsze zarazem - jest to, by zarazić młodych ludzi pasją. - Najczęściej w ogóle nie mówię uczniom, że działam też w internecie, choć bywa, że polecam różne kanały moim podopiecznym - tłumaczył Bartosz Borkowski. - Swój zawód traktuję bardzo emocjonalnie. Jeśli nauczyciel opowiada o historii z zaangażowaniem, młodzież to docenia. W nauczaniu tego przedmiotu odchodzi się dziś od "wykuwania dat na blachę", warto zacząć po prostu rozumieć historię - podkreślał.

Posłuchaj
13:16 czwórka historyk_PR4_AAC 2023_01_27-08-12-40.mp3 Bartosz Borkowski o tworzeniu kanału internetowego i swojej historycznej pasji (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Podobnie jest podczas tworzenia kanału edukacyjnego w internecie. - Najważniejsza jest umiejętność selekcjonowania informacji. Zarówno historycy, jak i inni nauczyciele muszą wiedzieć, kiedy powiedzieć: dość, jeśli chodzi o research, czyli przeszukiwanie źródeł. Nie można czerpać wiedzy ze wszystkich materiałów, bo jest ich za dużo. Wybieramy to, co jest dla nas ważne - tłumaczył. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Bartosz Borkowski (autor książki "Ku wojnie. Oblicza XX wieku" i twórca kanału "Oblicza XX wieku")

Data emisji: 27.01.2023

Godzina emisji: 09.11

kd/kor

Czytaj także

Autorzy kanału "Historia bez cenzury": Polacy mają się czym chwalić

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2015 14:08
- Jako naród mamy wspaniałą historię, którą powinniśmy pokazywać światu - mówią Tomasz Okoń i Wojciech Drewniak.
rozwiń zwiń