Plastik jest wokół nas. Czy system kaucyjny poprawiłby sytuację?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 16:15
- Polacy segregują odpady, zwłaszcza szkło, nie lubimy jednak oddawać szklanych butelek do sklepów i nie każdy sprzedawca chce je przyjmować. Wprowadzenie systemu kaucyjnego mogłoby choć częściowo rozwiązać ten problem - mówiła Anna Olipra. 
System zwracania plastikowych butelek ma szanse powodzenia?
System zwracania plastikowych butelek ma szanse powodzenia?Foto: Shutterstock.com/ITTIGallery

W latach 90. ubiegłego stulecia plastikowe butelki w niektórych miejscach można było zwracać do sklepów. - Zanim plastik zalał nasz rynek, nie docenialiśmy tego, że jesteśmy od niego wolni. Zostaliśmy "rozpieszczeni" przez zachodnie korporacje, produkujące ładne, kolorowe przedmioty. Chcieliśmy je kupować i mieć, nie myśląc o konsekwencjach - mówiła Anna Olipra z Global SM.

Jak tłumaczyła, dobrze funkcjonujący system kaucyjny działa już w niektórych krajach, na przykład w Niemczech. - Ludzie oddają w sklepach plastikowe butelki, które potem poddawane są recyklingowi - tłumaczyła gość Czwórki. - Polskie społeczeństwo dobrze segreguje szkło, ale plastik wciąż wyrzucamy do śmieci "zmieszanych". 

Sprawdź także:

- W Polsce nie możemy jeszcze w wielu sklepach zwracać nawet szklanych butelek. Wszystko zależy od tego, jak sklep "dogada się" z producentem i jakie przyjmie zasady - mówiła Anna Olipra. - System kaucyjny miałby odrobinę uregulować ten rynek i dać zwrotnym opakowaniom prawdziwe drugie życie. Jego wprowadzenie z pewnością zajmie jeszcze kilka lat. 

Opakowania jednorazowe - jak zaznaczała ekspert - nie zniknął ostatecznie z półek. - Automaty odbierające plastik od konsumenta, i wydające za to na przykład kupony na loterię, mogłyby rozwiązać nieco problem plastiku - mówiła Anna Olipra. 

Posłuchaj
09:54 czwórka_PR4_AAC 2023_02_07-09-11-52.mp3 System zwracania plastikowych opakowań do sklepów pomógłby środowisku? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Anna Olipra (Global SM)

Data emisji: 07.02.2023

Godzina emisji: 09.15

kd

Czytaj także

"Przerób, zamroź, podziel się". Jak nie marnować jedzenia?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 10:41
Oddanie nadmiaru żywności do jadłodzielni, bądź bliskim i znajomym, zamrożenie czy ponowne przetworzenie i wykorzystanie w kolejnych przepisach - to sposoby, by oszczędzić nie tylko produkty spożywcze, ale także pieniądze. - Wciąż mamy problem z marnowaniem produktów - mówił Mateusz Kowalczyk, współtwórca jednej z polskich aplikacji, która pomaga ratować jedzenie przed zmarnowaniem. 
rozwiń zwiń