Polskie Radio
Section05
segregacja śmieci

Prezydent Duda wziął udział w akcji SprzątaMY. "Dbanie o środowisko to element nowoczesnego państwa"

Prezydent Andrzej Duda, wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, zaangażował się w akcję SprzątaMY. Razem z młodzieżą sprzątał las w Nadleśnictwie Skierniewice (woj. łódzkie). - Dbanie o środowisko jest częścią nowoczesnego, sprawnego i dobrze funkcjonującego państwa - powiedział prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda ekologia las segregacja śmieci

Reportaż "Mniej śmieci". Jak nie produkować góry odpadów? [POSŁUCHAJ]

97 proc. Polaków segreguje śmieci. Ten fakt zasługuje na pochwałę. Wciąż bardzo duża ilość odpadów zmieszanych trafia bezpośrednio na składowiska śmieci. Poprawnie segregować staramy się szczególnie wtedy, gdy czujemy odpowiedzialność za to, co wyrzucamy i gdy na przykład na podstawie kodów kreskowych na workach łatwo można nas zidentyfikować. Właśnie dlatego najbardziej sumiennie selekcjonują odpady właściciele domków jednorodzinnych, a najmniej solidni są w tym mieszkańcy starych osiedli i kamienic, w przypadku których trudniej wskazać osoby niechętne temu obowiązkowi. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Jakub Tarka odpady segregacja śmieci ekologia społeczeństwo

"Przestępczość środowiskowa". Piętnastokrotny wzrost liczby osób oskarżonych o nielegalne postępowanie z odpadami

Prokurator Ewa Ścierzyńska poinformowała, że w ostatnich latach piętnastokrotnie wzrosła liczba osób oskarżonych o nielegalne postępowanie z odpadami. Na debacie poświęconej przestępstwom środowiskowym wyjaśniła, że w tych przypadkach coraz częściej śledczy mają do czynienia z zorganizowanym charakterem przestępczości.
Zobacz więcej na temat:  odpady przestępczość segregacja śmieci prokuratura ochrona środowiska społeczeństwo POLSKA

Drożeje wywóz śmieci w Warszawie. Pięcioosobowa rodzina może zapłacić nawet 250 zł

Od dziś mieszkańcy Warszawy zapłacą znacznie więcej za wywóz śmieci. Opłata będzie powiązana ze zużyciem wody, co najbardziej uderzy w większe gospodarstwa. Choć miasto przekonuje, że to "najbardziej sprawiedliwe z rozwiązań", to po zmianie zasady naliczania opłat pięcioosobowa rodzina może zapłacić nawet 250 zł miesięcznie, choć wcześniej płaciła 65 zł.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa odpady segregacja śmieci POLSKA regiony mazowieckie społeczeństwo GOSPODARKA

"Jeżeli nie na drodze dyskusji, to wymuszą to sądy". Warszawiacy nie godzą się na podwyżki opłat za śmieci

Warszawiacy nie godzą się na drastyczne podwyżki opłat za wywóz i zagospodarowanie odpadów. Od kwietnia każdy mieszkaniec stolicy zapłaci co miesiąc średnio za śmieci ok. 50 zł. Jeżeli nie uda się doprowadzić do zmiany naliczania opłat za śmieci w drodze dyskusji publicznej to wymuszą to sądy – zapowiadają spółdzielcy i zarządcy nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa regiony odpady mazowieckie segregacja śmieci