Kaucja za plastikowe butelki i puszki. Co to może zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 19:30
W Polsce ma ruszyć system depozytowy na butelki i puszki po napojach. Opakowania z tworzyw sztucznych są lekkie, wygodne i zwykle niestety jednorazowe. W najlepszym wypadku lądują w żółtym pojemniku na surowce wtórne, podobnie jak puszki po napojach. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

człowiek przyroda drzewa las ekologia 1200.jpg
Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

O kaucji za butelkę plastikową czy puszkę aluminiową mówi się już od wielu lat. Przytacza się przykłady automatów z Niemiec czy Chorwacji. Jest w końcu zielone światełko w tunelu, że i u nas zostanie wprowadzony system depozytowy.


Posłuchaj
18:34 Czwórka/Czat Czwórki - kaucja butelki plastikowe 07.04.2021.mp3 Rozmawiamy o systemie depozytowym na butelki i puszki po napojach (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- W tym momencie pracujemy z przedsiębiorcami nad rozwiązaniami ustawowymi i myślimy, że w tym roku wejdą one w życie - mówi minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. - Wprowadzenie systemu zależy od tego, jak długo potem zajmie przedsiębiorcom przygotowanie systemu i na ile będzie on złożony. Myślę jednak, że w kolejnym roku będziemy mogli korzystać z systemu, który nada wartość odpadom. Chcemy przeprowadzić system w dialogu z producentami, którzy wprowadzają opakowania z tworzyw sztucznych na rynek i te rozwiązania powstaną w dialogu z nimi.

Obecnie odzyskujemy ok. 40% opakowań z tworzyw sztucznych, do 2025 roku musi to być już 77%. Według producentów żywności kaucja za takie opakowanie powinna wynosić ok. 50 gr, żeby system był dla nich opłacalny, a dla konsumentów akceptowalny. - Po wejściu w życie odpowiednich przepisów planowany jest okres przejściowy, w którym producenci zostaną zobowiązani do utworzenia systemu kaucyjnego - mówi rzecznik resortu Aleksander Brzóska. - System kaucyjny nie będzie wymagał posiadania paragonu.

segregacja odpadów śmieci kosze pięć frakcji 1200.jpg
Segregacja śmieci. Jak robić to właściwie?

Posłuchaj także:

Pierwszy butelkomat stanął w 2019 roku w krakowskim Urzędzie Miasta. Odzew był fenomenalny. - Był to pomysł zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Mamy trzy recyklomaty, jednak ich koszt jest dosyć wysoki - mówi Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie. - Z recyklomatów korzystają mieszkańcy Krakowa, którzy nie mogą za to dostać niestety pieniędzy, bo uniemożliwiają to przepisy, ale dostają w zamian za to ekogadżety. W tym momencie jest to raczej forma edukacji ekologicznej.

Jak podkreśla Michał Mikołajczyk z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol, system kaucyjny musi się w Polsce pojawić. - Powinien być elementem całego systemu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chcąc wdrożyć założenia gospodarki w obiegu zamkniętym i dyrektyw odpadowej i opakowaniowej, ten system musi być kompletnie przemodelowany - tłumaczy. - Powinna zostać wprowadzona zasada rozszerzonej odpowiedzialności producenta i system kaucyjny dotyczący butelek z tworzyw sztucznych. Bo jeżeli chodzi o aluminium, to dobrze sobie radzimy, bo polski system oparty jest o skupy. Wyzwanie jest właśnie w odniesieniu do opakowań z tworzyw sztucznych. W tej materii mamy jeszcze dużo do zrobienia.


*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Piotr Odorczuk (Rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie), Michał Mikołajczyk (Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol)

Data emisji: 07.04.2021

Godzina emisji: 15.08

aw/pj


Czytaj także

Od eko gry do dobrych nawyków ekologicznych

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 15:30
Jaki jest przepis na skuteczną i pełną pasji edukację ekologiczną? Ma ją łódzki kolektyw "Mamy Projekt", który stworzył bezpłatną grę internetową Ekoeksperymentarium.pl. Dzięki grze rozwiniemy dobre praktyki ekologiczne nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Wody. Sprawdź, dlaczego warto ją docenić

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 14:42
Międzynarodowy Dzień Wody ustanowiono w Rio de Janeiro już 29 lat temu. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem "Docenić wodę". Skąd bierze się woda w naszych kranach i jaką drogę musi pokonać, zanim do nas trafi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klimat XXI wieku. Polska bezśnieżnych zim, gorących lat

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 10:10
Do końca XXI wieku Instytut Ochrony Środowiska przygotował dwa scenariusze dla Polski. Jeden jest optymistyczny, związany z mocną redukcją emisji gazów cieplarnianych, drugi pesymistyczny i niestety bardziej realny. 
rozwiń zwiń