Sołtys Lubelszczyzny: wyciągam z otchłani zdarzenia z lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 12:17
"Sołtys Lubelszczyzny" - pod tym hasłem w mediach społecznościowych odnajdujemy materiały tworzone przez Kamila Dąbrowskiego. Na YouTubie jego filmy notują miliony wyświetleń. W Czwórce ich autor zdradza, skąd czerpie na nie pomysły. 
Kamil Dąbrowski Sołtys Lubelszczyzny i Kamil Jasieński
Kamil Dąbrowski "Sołtys Lubelszczyzny" i Kamil JasieńskiFoto: Czwórka

Kamil Dąbrowski to dziś jeden z najbardziej polskich twórców w sieci. - Podobno tak się mówi, ale na pewno jestem takim, który wyciąga z otchłani historii zachowania z lat 90., z ubiegłego stulecia. Bazuję na stereotypach - mówi w Czwórce. - Mój kanał to satyra i miejsce, w którym w komiczny sposób pokazuję stereotypowe zachowania Polaków, śmieję się z tych zachowań, podkręcam je, uwypuklam - dodaje. 

Za sprawą filmów Kamila możemy przenieść się w koniec XX wieku, do rodzinnego stołu na imieninach cioci. - Ja tworzę taki luźny humor, by pośmiać się w wolnych chwilach. Każdy widz może jakoś się odnieść do tych sytuacji - ocenia gość Czwórki. - Pokazane przeze mnie scenki są prawdziwe, choć przejaskrawione. Pokazywane zachowania zdarzają się i dziś. 

Sołtys Lubelszczyzny ujawnia też niemały talent aktorski. Zgrabnie odgrywa wujków, ojców i kobiety, które słychać z offu. 

Inspiracji do nowych materiałów Kamilowi Dąbrowskiemu dostarcza życie i komentujący, a nawet pojedyncze memy. Gość Czwórki zdradza, że seria "Polacy na cmentarzach" powstała po tym, jak trafił na pewnego mema. - Obserwuję ludzi i otoczenie - przyznaje. - Nie nagrywam dziś już od razu całej serii, ale np. połowę. W komentarzach pojawia się tyle fajnych pomysłów, że chętnie wykorzystuję je w drugiej części cyklu.


Posłuchaj
23:12 czwórka pierwsze słyszę 19.04.2023 sołtys.mp3 Sołtys Lubelszczyzny opowiada o swoim kanale, inspiracjach i tym, co ceni w Polakach (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Kanał "Sołtys Lubelszczyzny" początkowo był skoncentrowany na mieszkańcach tego regionu. Z czasem Kamil zaczął patrzeć szerzej, na całą Polskę. Bardziej profesjonalnie zaczął też podchodzić do tworzenia swoich materiałów. - Dziś wiem, że detale robią różnicę, dlatego przywiązuję do nich dużą wagę - podkreśla.  

Sołtys Lubelszczyzny dla swoich fanów nie istnieje bez wręcz ikonicznej dziś koszuli. Kamil przyznaje, że to koszula pożyczona od wujka, oryginał z lat 90.  

Hitem sieci okazał się film, w którym Czwórkowy gość odtwarza weselny taniec wujka. - Chciałem pokazać takiego 60-letniego wuja, na weselu, już po oczepinach, który chce obtańcować wszystkie swoje siostrzenice - opowiada. - To chyba się udało, bo taniec jest bardzo popularny.

Zdarza się, że film Sołtysa Lubelszczyzny uderza w czyjś czuły punkt. Kamil zdradza, że szczególnie na początku swej działalności zmagał się z nieprzychylnymi komentarzami. - To wynikało z tego, że mówiłem tylko o Lubelszczyźnie, teraz tworzę kontent raczej ogólnopolski, ale nazwy nie zamierzam zmieniać - opowiada. 

Ile?! Gdzie to tyle dań na wesele!/Sołtys Lubelszczyzny 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Kamil Dąbrowski (autor kanału "Sołtys Lubelszczyzny")

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 08.12

pj

Czytaj także

Hubert Modławski. Z Pełną Kulturką o ciężkim graniu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 12:20
- Muzyczne kanały na YouTube przypominają dawne ziny. Możemy tu znaleźć wszystkie informacje na temat swojego idola, zobaczyć teledyski i posłuchać utworów, nawet tych mało znanych – opowiada Hubert Modławski z kanału Pełna Kulturka.
rozwiń zwiń