Poranek z Czwórką - firanki, profilaktyka raka i świat murali

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 11:45
Czwartkowy poranek w Czwórce zapowiada się niezwykle różnorodnie. Tradycyjnie wskoczymy w świat ciekawostek języka polskiego, ale opowiemy też o muralach, studenckich mieszkaniach i zdrowotnej profilaktyce. 
Zapraszamy na Pierwsze słyszę w Czwórce
Zapraszamy na "Pierwsze słyszę" w CzwórceFoto: Shutterstock/Krakenimages.com

Najpierw była "firanka", a potem "firana". Oznacza to, że powstało zgrubienie od wyrazu firanka, a nie zdrobnienie od firany. O dziejach tych słów opowiemy w naszym cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych", tradycyjnie o 7.30

W drugiej godzinie audycji wkroczymy w świat profilaktyki. Najpierw nadejdzie październik - miesiąc profilaktyki raka piersiw listopadzie będziemy przypominać mężczyznom, żeby zadbali o swoje zdrowie. O tym, że "lepiej zapobiegać, niż leczyć", porozmawiamy z Karolem Sadowskim, studentem warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, autorem projektu Profilatyka First.

Nadchodzący październik to też miesiąc bardzo ważny dla studentów - czas powrotu na uczelnie. Studenci już wprowadzają się na stancje i do akademików. Podpowiemy, jak mogą urządzić i oswoić swoje cztery kąty, w których spędza najbliższy rok, a może i całe studia? Na co uważać, kiedy wynajmujemy pokój? Jak go urządzić, żeby niczego nie zniszczyć, ale czuć się jak u siebie? Jakie meble zabrać z domu, a czego lepiej nie przenosić?

Po 9.15 spotkamy się z Tytusem Brzozowskim, artystą, autorem murali. Porozmawiamy o sztuce w przestrzeni publicznej, muralach, sztuce ulicy. Skąd się wzięła na to moda? Jak powstają? Które miasta można zwiedzać muralowym szlakiem?

W porannym paśmie Czwórki zaprosimy także na serwis kulturalny i sportowy.

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w czwartek (28.09) o godz. 7.00 zaprasza Jeremi Angowski

pj


Czytaj także

Dla Amazonek - drukowane, indywidualne protezy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 14:55
Kobiety po amputacji piersi po wyzdrowieniu wciąż mierzą się z problemami. Jednym z nich są protezy, które sprawiają wiele problemów w codziennym życiu. Warszawska artystka postanowiła przyjść im z pomocą. 
rozwiń zwiń