Polskie Radio
Section05
profilaktyka

Okulistyka, to przede wszystkim profilaktyka. Jak dbać o nasz wzrok? Podpowiadamy w "Popołudniku"

- Pacjenci w okulistyce to przede wszystkim ci, którzy badają swój narząd wzroku regularnie i sprawdzają czy nie dzieje się z nim nic złego. Wzrok to jeden z naszych najważniejszych zmysłów i trzeba go kontrolować - powiedziała dr Anna Maria Ambroziak, specjalista okulistyki, dyrektor Medyczna i Naukowa Centrum Okulistycznego, gość "Popołudnika", która odwiedziła Polskie Radio Dzieciom z okazji Dnia Okulistów i Okulistyki.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci okulary wzrok dzieci

Tydzień Zdrowia Kobiet w Programie 1 Polskiego Radia

W trwającym Tygodniu Zdrowia Kobiet (4-10 marca) szefowa Ministerstwa Zdrowia Izabela Leszczyna zachęca wszystkie panie do zadbania o siebie i zrobienia bezpłatnych badań profilaktycznych. Do akcji Ministerstwa Zdrowia włączyło się Polskie Radio. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych materiałów dźwiękowych przygotowanych przez redaktorki radiowej Jedynki Agnieszkę Ciecierską i Klaudię Wasiek. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta zdrowie Ministerstwo Zdrowia Izabela Leszczyna Agnieszka Ciecierska Klaudia Wasiek nowotwory

Rak piersi. Samobadanie to wyraz miłości do siebie. Jak wykonać samobadanie piersi?

Codziennie 19 kobiet w Polsce umiera na raka piersi. Można temu przeciwdziałać poprzez zwiększenie dostępu kobiet do wczesnej diagnostyki i odpowiednią edukację. Ambasadorki Różowego Patrolu, wolontariuszki, działają w całym kraju, by zwiększać wiedzę i świadomość kobiet na temat samobadania. Jak wykonać samobadanie piersi?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar onkologia rak piersi choroba medycyna zdrowie badania badanie profilaktyka onkologiczna samobadanie piersi

Minister zdrowia przypomina o roli badań profilaktycznych. "Weźmy sprawy zdrowia w swoje ręce"

- Weźmy sprawy zdrowia w swoje ręce. Zadbajmy o siebie i swoich bliskich, o swoje otoczenie - zaapelowała minister zdrowia Katarzyna Sójka. Szefowa MZ uczestniczyła, wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim, w spotkaniu w Karminie w powiecie pleszewskim w województwie wielkopolskim. Zachęcała do korzystania z badań profilaktycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo Katarzyna Sójka Ministerstwo Zdrowia

"TAK dla zdrowia rodziny". Dlaczego profilaktyka onkologiczna jest tak ważna?

Wystartowała kampania "TAK dla zdrowia rodziny", której celem jest zapobieganie chorobom i pomoc w ich przezwyciężaniu. - Rak przestał być wyrokiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Jasińska z Polskiej Unii Onkologii oraz Medycznej Racji Stanu. Eksperci zachęcają m.in. do profilaktyki onkologicznej, badań przesiewowych, testów i szczepień. Polskie Radio objęło patronat nad akcją.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski rak TAK dla zdrowia rodziny rodzina zdrowie choroby choroby onkologiczne Anna Jasińska profilaktyka onkologiczna

Podstawa to dobra postawa, czyli dlaczego WF jest potrzebny polskim dzieciom

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a w raz z nim przyszły zmiany na lekcjach WF. Jednak najważniejsze jest, jak uważają lekarze i dietetycy, aby dzieci w ogóle chodziły na zajęcia fizyczne. Bo plaga zwolnień z WF w parze z rozwojem nowych technologii oraz złymi nawykami żywieniowymi sprawia, że polskie dzieci mają wady postawy i tyją na potęgę.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo aktywność fizyczna dzieci młodzież Piotr Firan Trójka szkoła zdrowie