Rak piersi. "Nie patrzy w PESEL, nie czeka na wolny dzień"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 20:00
Codziennie ponad 50 Polek słyszy diagnozę - rak piersi. Jeżeli chodzi o zachorowalność, nie odbiegamy od reszty świata, zwłaszcza tego bardziej uprzemysłowionego. Przodujemy jednak w niechlubnym rankingu zgonów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ siam.pukkato

Jesteśmy w ogonie Europy, jeśli chodzi o leczenie raka piersi. Obserwujemy wzrost umieralności spowodowany zbyt późną diagnozą prof. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

Świadomość jest, ale co dalej?

- Wydaje się, że świadomość, że można zachorować na raka piersi wśród Polek istnieje, ale część kobiet nie zgłasza się, bo się boi albo przedkłada potrzeby innych członków rodziny nad swoje zdrowie - mówi prof. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, onkolog kliniczny. - W efekcie pacjentki zgłaszają się zbyt późno, kiedy rak jest już zbyt duży, żeby mieć szansę na całkowite wyleczenie. 

Posłuchaj
04:30 CZWÓRKA Czat Czwórki - rak piersi 11.10.2021.mp3 Rak piersi - szybka diagnoza ratuje życie (Czat Czwórki/Czwórka)

Naprzeciwko prysznica mam lustro, któregoś dnia zaobserwowałam lekką zmianę koloru skóry i to spowodowało, że przyspieszyłam badanie kontrolne USG Anna Borek

To mnie nie dotyczy

Najważniejszą przeszkodą jest przekonanie, że mnie to nie dotyczy. - To jest bardzo złe przekonanie, choć przyznaję, że ja również tak myślałam - opowiada Anna Borek, pacjentka onkologiczna, podopieczna Fundacji Onko-Cafe. - Tymczasem rak nie patrzy w PESEL, o czym przekonałam się, będąc już na oddziale. Byłam zdziwiona, jak dużo jest dziewczyn, młodych mam, które o chorobie dowiadują się, mając małe dzieci.    

Posłuchaj także:

Wyraźną przyczyną raka piersi u kobiet wydaje się alkohol. U pań, które trzy, cztery razy w tygodniu wypijają drinka, wzrasta ryzyko tego nowotworu prof. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld

Nie tylko genetyka

Jeśli chodzi o przyczyny zachorowania na raka piersi - te, zdaniem naukowców, są wielowątkowe. - Mamy tu do czynienia z genetyką, ale to tylko 5 do 8 proc. wszystkich chorych na raka piersi - zaznacza prof. Jagiełło-Gruszfeld. - Reszta to przyczyny środowiskowe: nieregularny tryb życia, nieprawidłowe odżywianie, otyłość, stosowanie leków zwiększających poziom estrogenów, mało ruchu fizycznego oraz nieposiadanie dzieci lub posiadanie ich w późnym wieku. 

Zobacz także
kobieta rak piersi 1200.jpg
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka? Profilaktyka i czujność onkologiczna

Profilaktyka raka piersi

Samobadanie powinny przeprowadzać już nastolatki - od 16. roku życia. Wtedy jest szansa, że wejdzie im to w nawyk i będą to robić do późnej starości. Mammografię zaleca się paniom po 50. - Jeśli jednak cokolwiek nas zaniepokoi w piersi, natychmiast powinniśmy skontaktować się z ginekologiem, który da nam skierowanie na badanie. To nie jest coś, co byłoby poza naszym zasięgiem - podkreśla i apeluje onkolog kliniczny.  

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Anna Depczyńska

Data emisji: 11.10.2021

Godzina emisji: 15.40

kul


Czytaj także

Czerniak złośliwy. Czy można uniknąć tego raka skóry?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 18:12
Ten rodzaj nowotworu niestety w wielu przypadkach serwujemy sobie... sami. - Korzystanie z solariów czy brak zabezpieczeń przed słońcem w czasie letnich dni to główne przyczyny zachorowań - wymieniał prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii w Warszawie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rzucić palenie? Zrób plan, znajdź wsparcie i nie pal!

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 19:50
Z danych wynika, że spośród tych mężczyzn, którzy mają raka płuca, aż 95 proc. pali. Wśród kobiet ten współczynnik wynosi ponad 70 proc. Problem dotyczy także biernych palaczy, choć oczywiście w mniejszym stopniu - mówi dr Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii. 
rozwiń zwiń