Dla Amazonek - drukowane, indywidualne protezy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 14:55
Kobiety po amputacji piersi po wyzdrowieniu wciąż mierzą się z problemami. Jednym z nich są protezy, które sprawiają wiele problemów w codziennym życiu. Warszawska artystka postanowiła przyjść im z pomocą. 
Audio
  • Małgorzata Załuska, absolwentka warszawskiej ASP, opowiada o swoim projekcie Simpla, indywidualnych protez dla Amazonek (Stacja Nauka/Czwórka)
Od lat chirurdzy starają się wykonywać coraz mniej radykalne operacje gruczołu sutkowego. Pomimo to odsetek pacjentek przeżywających obezwładniający strach związany z mastektomią jest wciąż bardzo duży
Od lat chirurdzy starają się wykonywać coraz mniej radykalne operacje gruczołu sutkowego. Pomimo to odsetek pacjentek przeżywających obezwładniający strach związany z mastektomią jest wciąż bardzo dużyFoto: Navistock/Shutterstock

Niestety, dziś niektóre medyczne rozwiązania nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. To też podstawowy problem z protezami piersi. - Bliska mi osoba kilka lat temu zachorowała na raka piersi, przeszła mastektomię. Towarzyszyłam jej w chwilach choroby, patrzyłam na to jak wraca do zdrowia - mówi Małgorzata Załuska, absolwentka warszawskiej ASP. - Po wielu naszych rozmowach okazało się, że na rynku jest jeszcze pewna nisza związana z produktami dla Amazonek. Stwierdziłam, że studia to jest taki czas, idealny moment na podjecie tematu, kiedy mogę stworzyć coś innowacyjnego, stworzyć koncepcję - dodaje. 

Głównymi problemami wskazywanymi przez Amazonki są: zbyt duża lub mała waga protezy w odniesieniu do zdrowej piersi; zmieniające się ciało po operacji; konieczność wymiany protezy czy brak idealnego dopasowania protezy do ciała. Studentka ASP postanowiła z tymi problemami zawalczyć. Stworzyła projekt Simpla, który wygrał konkurs make me! na Łódź Design Festival. 

A jak działa Simpla? Z czego wykonane są indywidualne protezy? O tym w materiale Oliwii Olczyk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Oliwia Olczyk

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 12.28

pj/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowoczesne badanie genów. Przepowiadanie przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 15:46
- Ja bym to nazwała realną wizją teraźniejszości - mówi w "Stacji Nauka" dr hab. Anna Wójcicka, współzałożycielka projektu badamygeny.pl z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na czym polega jego nowatorski charakter, szczególnie w kontekście wykrywania nowotworów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zegar biologiczny. Jak słońce wyznacza nasz rytm życia?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 18:14
- Każdy organizm na Ziemi charakteryzuje się rytmicznym funkcjonowaniem, ma swój rytm biologiczny nawet na poziomie podziałów komórkowych - mówi dr Aleksandra Skawina.
rozwiń zwiń