Ściana jak dzieło sztuki. Pan Od Malowania wie, jak to zrobić

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 11:00
Paweł Kapral - znany w sieci jako Pan Od Malowania - zajmuje się artystycznym wykańczaniem ścian. - Zaczynałem od zwykłego malowania, a potem rozszerzyłem to o tynki dekoracyjne i tynki z malunkami. - Interesują mnie duże ściany, które mieszczą się wewnątrz budynków. 
Pan Od Malowania, czyli Paweł Kapral w studiu Czwórki. Jak powstają jego artystyczne ściany?
Pan Od Malowania, czyli Paweł Kapral w studiu Czwórki. Jak powstają jego "artystyczne ściany"? Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Paweł Kapral jako Pan Od Malowania pokazuje w sieci, jak ze ścian tworzyć dzieła sztuki.
  • Przygodę z artystycznym malowaniem zaczął od rysunku Jokera, który przeniósł na ścianę w mieszkaniu kolegi.
  • W pracy łączy wiele technik: łączy tynk dekoracyjny z portretem i wykorzystuje żywicę epoksydową.
  • Paweł Kapral tworzy także obrazy z mchu, idealne dla osób, które zapominają o podlewaniu roślin.  

Wszystko zaczęło się od Jokera

- Tak, jak malarz maluje na płótnie, tak ja robię to na ścianach - tłumaczy gość Czwórki. - Zaczynałem od rysunku. Kiedy stworzyłem realistyczną postać Jokera, jeden z moich znajomych wziął go sobie do domu, a potem porosił, żebym namalował mu to na ścianie. Co prawda nigdy wcześniej nie miałem pędzla w ręku, ale pomyślałem, że spróbuję. Zrobiliśmy to razem z przyjaciółką i nieźle sobie poradziliśmy, więc kolejny malunek, tym razem kosmonauty, wykonałem już u siebie w domu. I poszło dalej.

Z jakich technik korzysta Pan Od Malowania?

Paweł Kapral korzysta z różnych technik: łączy tynk dekoracyjny z portretem, mandalami i złotem, wykorzystuje żywicę epoksydową i wiele innych nieoczywistych rozwiązań. - Fachu uczyłem się na ścianach. Dużo eksperymentowałem i wykorzystywałem coraz bardziej ryzykowne motywy - wspomina. - A kiedy już nie chciałem powielać obrazków ze zdjęć, znalazłem sobie tynki dekoracyjne. To pozwoliło mi robić własne dekoracje i tworzyć autorskie projekty. Wymaga to zaufania ze strony moich klientów, ale raczej nie dostaję uwag.

Posłuchaj
11:59 CZWÓRKA Pierwsze slysze - pan od malowania 30.11.2023.mp3 Pan Od Malowania radzi, co zrobić, żeby zwykłe ściany stały się dziełami sztuki (Pierwsze słyszę/Czwórka)

"Pomysły czerpię z wyobraźni"

W swoim portfolio Pan od Malowania ma już kilkaset prac. - Na początku stawiałem na realizm, ale mój styl ciągle ewoluuje. Teraz przede wszystkim skupiam się na tynku dekoracyjnym. Tworzę struktury, odbijam szablony, robię pęknięcia i cieniowane, i łączę to z malowaniem artystycznym - opowiada gość audycji. - Pomysły na to, jak to zrobić, podpowiada mi wyobraźnia. Działam spontanicznie, dostaję wymiary ściany, ewentualnie zdjęcie, umawiam się na spotkanie i przedstawiam projekt.

Ten proces nie jest skomplikowany, bo dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiem, co robić. I przez ten czas nie musiałem wprowadzać żadnych poprawek, co oczywiście dodało mi pewności siebie - przyznaje rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Chyba największy jak dotąd projekt dotyczył ściany, na której namalowałem na statki pirackie. Moje "płótno" miało 20 metrów długości i 6 metrów wysokości.

Zobacz także:

Posadź sobie mech na ścianie

W swojej pracy Paweł Kapral "uprawia" także las wertykalny. - Obrazy z mchu robię dla odstresowania, tak jak inni układają puzzle. To pracochłonne zajęcie, ale bardzo relaksujące - wyjaśnia. - W użytkowaniu "żywe obrazy" nie są wymagające. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie były narażone na bezpośrednie światło i żeby miały odpowiednią wilgotność, na przykład z nawilżacza powietrza. To idealna roślinka dla tych, którzy zapominają o podlewaniu - śmieje się Pan Od Malowania. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Paweł Kapral (znany w internecie jako Pan Od Malowania)

Data emisji: 30.10.2023

Godzina emisji: 08.30

kul