Lamperia, mat, mural. Malujemy mieszkanie na nowo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:20
- Powoli przestajemy się kierować krótkotrwałymi trendami, nie odwzorowujemy mieszkań z katalogów wnętrzarskich, tylko sięgamy po fachową literaturę i urządzamy je sobie sami - przekonuje Sylwia Czubkowska z Majsterki.pl.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Oleksandr Berezko

Zobacz
budowa remont 1200.jpg
Coś z niczego. Jak urządzić małe mieszkanie?

Twoje mieszkanie, twoje zasady

Po szarych latach 80., 90. wybuchły feerią barw. Kolory i fototapety królowały na polskich ścianach, a ich okres świetności minął wraz z nadejściem mody na "scandi". - Styl skandynawski jest stonowany, biało-szaro-drewniany. Wyczyścił nam wnętrza i jednocześnie przygotował nas na eklektyzm - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Dziś właściwie wszystko jest dozwolone, dominują jednak style boho i modernistyczny oraz orientalne wpływy. 

Posłuchaj
04:28 [CZWORKA]NDT 13 listopad 2020 trendy.mp3 Trendy w malowaniu mieszkań - mat czy połysk? (NDT/Czwórka) 

Do malowania ścian używa się dziś farb satynowych albo matowych. - Farby i lakiery satynowe dają ścianom połysk, mat to jest mat. I na mat dziś stawiamy - przekonuje ekspertka Czwórki. - Powierzchnie matowe lepiej absorbują światło, a to jest bardzo pożądane w przypadku pokoi o małych powierzchniach. 

Sprawdź
remont 1200.jpg
Remont last minute. Zacznij teraz, zdążysz przed zimą

Lamperie i murale tapetowe

Do mody wracają także lamperie - czyli dekoracyjne okładziny dolnej części ścian wewnętrznych wykonane najczęściej z kamienia, marmuru, stiuku lub z drewna. - To są ściany podzielone na pół, takie jak bywały w szkołach i szpitalach - wyjaśnia Czubkowska. - Dziś robimy je na zasadzie kontrastu: jasna góra i wyrazisty dół. Może być turkusowy, fuksjowy, granatowy. To jest bardzo użyteczne rozwiązanie, bo ściany najszybciej brudzą się od dołu.  

Posłuchaj
04:15 [CZWORKA]NDT 13 listopad 2020 farby.mp3 Wielki powrót lamperii i moda na murale tapetowe (NDT/Czwórka) 

Coraz większą popularnością cieszą się również murale tapetowe, które nadają ton całemu mieszkaniu. - Są jak wielki obraz, a niektóre wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki - dodaje.

Zobacz
lampy oświetlenie shutterstock 1200.jpg
To lampy tworzą wnętrza - bez oświetlenia nie ma nastroju

Pomaluj to sam

Malowanie mieszkania nie będzie trudne, jeśli się odpowiednio przygotujemy. - W całym procesie remontowym to najłatwiejsze zadanie, ale można przy nim popełnić najwięcej błędów - mówi ekspertka z Majsterki.pl. - Zaczynamy od odkurzenia i umycia ścian mydłem remontowym. Jeśli mieliśmy na ścianie tapetę, musimy usunąć z niej cały klej, zatynkować dziury, jeśli wisiały na ścianie obrazki.

Posłuchaj
04:00 [CZWORKA]NDT 13 listopad 2020 technika.mp3 Jak malować? (NDT/Czwórka) 

Uniwersalnym wyborem do malowania dużych i płaskich powierzchni ścian będzie wałek, ale pędzel też się przyda. Malowanie pokoju rozpoczynamy od sufitu - najlepiej od części znajdującej tuż przy oknie, prowadząc wałek w stronę pokoju zgodnie z kierunkiem padania światła. Potem przechodzimy do ścian i pamiętamy o zasadzie łączenia "mokrego z mokrym". Oznacza to, że całą warstwę należy nanieść w jednym cyklu roboczym, zanim farba całkowicie wyschnie.

Jak zrobić farbę z mleka? / Majsterki.pl

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Sylwia Czubkowska (portal Majsterki.pl)

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 6.40, 7.42, 8.40

kul

Czytaj także

Renowacja mebli - sprawdź, jak zacząć

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 13:04
Jak przekonywała blogerka Małgorzata Budzich, odnawianie mebli warto zacząć od… zarezerwowania czasu. Najlepiej przynajmniej całego weekendu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cechy to przeżytek, nadchodzi era nowego rzemiosła

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 15:00
- Rzemiosło jest "odpryskiem" społeczeństwa industrialnego. Jest alternatywą dla przemysłowej, seryjnej i masowej produkcji. Jeśli zaś chodzi o terminologię to słowo "rzemiosło" pojawiło się znacznie później niż samo zjawisko - mówi Agata Nowotny, współorganizatorka konferencji Wytwórczo / Makingly. 
rozwiń zwiń