Tajniki polskiego, Mapa Karier i One Love Music Festival w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 09:30
W audycji m.in. kolejna odsłona cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych", gościem Czwórki będą także Klaudia Stano i Iga Szaba, które opowiedzą o Mapie Karier. W programie także pojawi się Daria Kubasiewicz, koordynatorka festiwalu One Love Music Festival z zaproszenie na wydarzenie, które odbywa się pod patronem Czwórki. 
Zawsze jest dobra pora, żeby posłuchać Czwórki.
Zawsze jest dobra pora, żeby posłuchać Czwórki. Foto: shutterstock/Halfpoint

Wtorkowe wydanie audycji zaczniemy od cotygodniowego cyklu Czwórki "Ojczysty - dodaj do ulubionych", w którym w każdy wtorek i czwartek poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem nasza reporterka Martyna Matwiejuk weźmie pod lupę słowo "pilot". Zwolenników frazy "podaj mi pilota" i tych, którzy wolą zwrot "podaj mi pilot" jest mniej więcej tyle samo. Co na to językoznawcy? O tym przekonamy się w audycji "Pierwsze słyszę" już po godzinie 7.30.

W Czwórce także opowiemy o Mapie Karier - jest to bezpłatna, interaktywna baza informacji na temat ścieżek karier i rynku pracy. Do dzisiaj trafiło tam ponad siedemset zawodów - od BI developerów, przez asystentów rodziny, optometrystów, po chief happiness oficerów. Więcej o Mapie Karier powiedzą Klaudia Stano i Iga Szabat, które będą gośćmi Czwórki po godzinie 8.15.

We wtorkowy poranek również pojawi się także temat autonomicznych samochodów. Czy jednak nie będą przyszłością? Okazuje się, że jeżdżące w San Francisco autonomiczne taksówki wymagają większej obsługi niż klasyczne auta. Autonomiczne taksówki Cruise, które są pod stałym nadzorem operatora, wymagają średnio aż 1,5 człowieka na samochód, a interwencje mają miejsce co 4 do 8 km. 

Po godzinie 9.15 zaprosimy natomiast na One Love Music Festival, który odbędzie się we Wrocławiu już 25 listopada 2023 roku. Festiwal łączy miłośników muzyki drum&bass, reggae, dubstepu, ska oraz innych gorących rytmów. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki, a więcej o jego programie powie Daria Kubasiewicz, koordynatorka festiwalu.

W Czwórce zaprosimy także na serwis kulturalny i sportowy.

Zobacz także: 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" we wtorek (21.11) o godz. 7.00 zaprasza Kamil Jasieński.

aw


Czytaj także

Mistrz Mowy Polskiej Mateusz Adamczyk o polszczyźnie z recyklingu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2023 18:40
- Każde pokolenie ma swoje ulubione słowa. Czasami pochodzą one z przeszłości, czasami powstają na bazie zapożyczeń - wyjaśnia popularyzator wiedzy o języku i Mistrz Mowy Polskiej 2023 Mateusz Adamczyk. - Kiedyś młodzieżowy slang tworzył się w oparciu o grypserę, dziś w dużej mierze wywodzi się z angielszczyzny. 
rozwiń zwiń