Mateusz Adamczyk. Juror "Nieprzeciętnych" o języku polskim i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 16:05
Mateusz Adamczyk to miłośnik języka polskiego, dawniej finalista "Nieprzeciętnych", a dziś także juror w naszym plebiscycie.
Mateusz Adamczyk, bloger, pasjonat polszczyzny, znawca poprawności językowej.
Mateusz Adamczyk, bloger, pasjonat polszczyzny, znawca poprawności językowej. Foto: ForumGwiazd.com.pl / Forum

Mateusz Adamczyk to polonista, autor książki "Płeć w polszczyźnie" i członek Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Juror tegorocznego plebiscytu "Nieprzeciętni" to także współautor "Słownika neologizmów polskich" Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego i laureat nagrody Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Popularyzator wiedzy o polszczyźnie, na swoim kanale w mediach społecznościowych opowiada o ciekawostkach związanych z naszym językiem ojczystym.

ZOBACZ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2023 <<<

- Na co dzień nie doceniamy języka polskiego, bo jest dla nas naturalny - tłumaczył Mateusz Adamczyk. Jak podkreślał, warto dostrzec piękno polszczyzny. - Sam doceniłem ją, gdy uczyłem obcokrajowców polskiego jako języka obcego. Zostałem wówczas m.in. zapytany o to, czy Golgota ma coś wspólnego z czasownikiem "gilgotać". Okazało się, że jeśli wiemy, jak wprowadzać przypadki, język polski może być funkcjonalny. 

Posłuchaj
18:32 czwórka_PR4_AAC 2023_04_07-08-14-02.mp3 Mateusz Adamczyk o języku polskim i nieprzeciętności (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Dużo ciekawostek o języku polskim znaleźć można we współczesnych tekstach raperów. - Język ten bywa oczywiście bardzo wulgarny, ale metafory są tu niesamowite. Z polskim miesza się angielski, ale dzięki temu powstaje prawdziwy językowy amalgamat - zaznaczał. - Nie wiadomo wręcz, gdzie w polskim rapie kończy się sztuka, a zaczynają zwykłe błędy. 

Nieprzeciętność to według Mateusza Adamczyka m.in. precyzja. - Lubię, gdy ludzie wiedzą, co robią i po co to robią. Poszukuję w ludziach bystrości, wyrazistości, ostrości umysłu - mówił gość Czwórki. 

ZGŁOŚ SIĘ DO PLEBISCYTU <<<

___
Mateusz_Adamczyk.png Mateusz_Adamczyk

Od 20 marca do 16 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Zgłoszenie jest proste i zajmuje tylko kilka chwil.

Nieprzeciętni 2023 to plebiscyt skierowany do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, mają niesamowitą pasję czy wyjątkowe umiejętności. To już kolejna odsłona naszej akcji. W ubiegłym roku tytuł Nieprzeciętnego trafił do Jakuba Tylmana - pedagoga, nauczyciela oraz inicjatora ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoła bez zadań domowych", wcześniej laureatami byli m.in. Michał Brańka, zaangażowany w działalność fundacji "Czerwone Noski", pomagającej dzieciakom przetrwać trudne chwile w szpitalach, a także Radosław Rademenez Blonkowski, który jest muzykiem, MC, instruktorem breakingu i rekordzistą Polski w najdłuższym freestyle'u bez przerwy

POBIERZ:


Nieprzeciętni 2023 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2023 <<<

***

Tytuł audycji: "Pierwsze słyszę"

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Mateusz Adamczyk 

Data emisji: 07.04.2023

Godzina emisji: 08.05

kd

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza słowo kołomyja?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 08:00
W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Tym razem sprawdzamy, co oznacza słowo kołomyja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. "Szukamy ludzi zaangażowanych w życie"

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 09:00
Nieprzeciętni wracają do Czwórki! Wystartowała kolejna odsłona naszego plebiscytu. - Poszukujemy ludzi, którzy mają wyjątkowe pasje i robią rzeczy niebanalne - mówiła Hanna Dołęgowska, dyrektor-redaktor naczelna Czwórki, która zainaugurowała tegoroczną odsłonę. 
rozwiń zwiń