Start-up - gwarantowany sukces czy totalna klapa?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 12:06
Start-upy kojarzą nam się z nowoczesnymi technologiami, sukcesem, pieniędzmi. Tymczasem badania wykazują, że jedynie 1 procent tych biznesów odnosi realny sukces. Warto sprawdzić, czy to branża dla nas.
W start-upie liczy się pomysł - niestety nie każdy jest gwarancją sukcesu
W start-upie liczy się pomysł - niestety nie każdy jest gwarancją sukcesu Foto: Shutterstock/REDPIXEL.PL
  • Start-upy to nowe przedsiębiorstwa, organizacje, które szukają nowego modelu biznesowego. Najczęściej związane są z nowymi technologiami.
  • Punktem wyjścia dla start-upu jest innowacyjny pomysł. 
  • Start-upów nie zakłada się dla pieniędzy. Najlepsza jest osobista, nie finansowa, motywacja. 
  • W tego typu inicjatywy inwestowane są ogromne pieniądze, mimo że zarobek nie jest ani gwarantowany, ani nieobarczony ryzykiem. 

Czym jest start-up?

Start-upy rozbudzają wyobraźnię, kojarzą się z wielkimi kreacjami, dużymi pieniędzmi i nowoczesnymi technologiami. Zgodnie z definicją są to nowe przedsiębiorstwa, organizacje, które szukają nowego modelu biznesowego. Najczęściej związane są z nowymi technologiami. Nierzadko mówi się o sukcesach start-upów, praktyka pokazuje jednak, że ten świat wygląda nieco inaczej. 

- Myślimy o start-upach jako niezwykle kreatywnych pomysłach, a w praktyce to ciężki kawałek chleba - mówi Szymon Janiak, autor książki "Ciemna strona start-upów". - Zwykle bazujemy na pewnych wyobrażeniach, mitach na temat start-upów. One mają bardzo ważną funkcję, bo dzięki nim ludzie dalej chcą to robić, mają ambicje, pasje, to powoduje, że wchodzą do tej niesamowicie ciężkiej branży. Na koniec spektakularny sukces osiąga jednak bardzo niewielu z nich - dodaje. 

Czwórkowy gość podkreśla, że świadomość ryzyka zawsze warto mieć, ale branża start-upów ma potencjał, żeby zmienić świat, dlatego śmiałków tu nie zabraknie.

- Start-upów nie zakłada się dla pieniędzy. Jeśli chcesz zarobić duże pieniądze to szybciej i pewniej zarobisz je, pracując np. w korporacji czy zakładając firmę na tradycyjnym rynku - ocenia gość Kamila Jasieńskiego. - By start-up zarobił wielkie pieniądze, to musi się na to złożyć wiele czynników. Nigdy nie masz gwarancji, jak to się zakończy. 

Najlepszą motywacją do założenia start-upu jest motywacja osobista, nie finansowa. Ona pomaga wytrwać w tej aurze niepewności i presji. 

Droga do start-upu

- Dziś często zdarza się tak, że ktoś ma pomysł, tworzy prezentację i zaczyna pogoń za inwestorem - relacjonuje Szymon Janiak. - W praktyce powinno to wyglądać następująco: mamy pomysł, weryfikujemy go na poziomie teoretycznym i zaczynamy wdrażać. Małymi kroczkami działamy, by pokazać, że to ma sens. Dopiero wtedy powinniśmy starać się o inwestora. 

Milion na start-up to za mało

Świat start-upów to świat ogromnych pieniędzy. - W prywatnym życiu milion wydaje nam się ogromem środków, ale w kontekście budowania firmy nie jest to wiele. Miesięczna pensja jednego programisty to może być koszt 20-30 tysięcy - wyjaśnia ekspert. - Zakładając start-up, trzeba też liczyć się z tym, że nie będziemy na nim zarabiać, a zyski mogą się pojawić po 8-10 latach. Tu trzeba podejmować indywidualne decyzje. 


Posłuchaj
13:14 czwórka pierwsze słyszę 19.12.2023 startup.mp3 O branży start-upów opowiada Szymon Janiak (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Start-up jest własną firmą, która różni się tym, że jest prowadzona na rynku, który cechuje ogromna niepewność. Od momentu powstania pomysłu do momentu sprzedaży, w którym się zarabia, może minąć sporo czasu. Może też zdarzyć się tak, że pieniędzy nie będzie wcale. 

Jednym z rodzajów finansowania w świecie start-upów jest venture capital, czyli kapitał podwyższonego ryzyka. - Inwestycja w start-upy jest ryzykowna, bo 90 procent z nich się nie udaje. Fundusz inwestuje w 20 start-upów, ale pieniądze zarabia na jednym czy dwóch - zdradza ekspert. - Fundusz daje komuś kapitał, a ten daje mu swój potencjał i czas. To umowa polegająca na wymianie, zwykle połączona z planem na 12-24 miesiące dotyczącym współpracy. 

Niezastąpiony w decyzjach o założeniu start-upu i inwestycji w niego jest rozsądek - tylko on pomoże nam nie wpaść w tarapaty.

Sukces w branży start-upów

W branży start-up do sukcesu trzeba przejść długą drogę. - Sukces to tzw. exit, czyli kiedy po latach trudów udaje nam się sprzedać firmę za kilka-kilkanaście milionów złotych - wyjaśnia gość Czwórki. - Ta droga jest tu kluczem, a sukces czasem nam się wymyka. Jeśli nie fascynujemy się tym, co robimy, nie czerpiemy z tego satysfakcji, to warto sobie powiedzieć, że start-upy nie są dla nas. W branży start-upów trzeba mieć odpowiednią postawę. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Gość: Szymon Janiak (autor książki "Ciemna strona start-upów")

Data emisji: 19.12.2023

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

Co młodzi wiedzą o biznesie? "Że trzeba mieć otwartą głowę"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 14:00
- Future Makers Challenge ma otworzyć młodym ludziom i głowy, i zmysły na to, w jaki sposób funkcjonuje biznes - opowiada współautor programu Piotr Olesiński.
rozwiń zwiń