"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Martwe litery - zdarzają się w prawie

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2024 07:30
Martwa cisza to cisza absolutna, martwy sezon to zastój np. w turystyce czy gospodarce. Martwą literę zaś odnajdujemy w przepisach prawa. Czym dokładnie jest wyjaśniamy w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". 
Martwa litera to wyrażenie frazeologiczne, które odnosi się do przepisów prawa.
"Martwa litera" to wyrażenie frazeologiczne, które odnosi się do przepisów prawa. Foto: shutterstock.com/Zolnierek
  • W języku polskim mamy kilka wyrażeń frazeologicznych ze słowem "martwy" np. martwa cisza, martwy sezon czy martwa litera. 
  • Pierwsze dwa znamy doskonale. Przy martwej literze warto wiedzieć, że "litera" to tu "litera prawa".
  • Martwa litera to przepis, ustawa czy rozporządzenie, który istnieje tylko na papierze. 
  • Cykl "Ojczysty - dodaj do ulubionych" powstaje przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

Co to jest martwa cisza, chyba każdy z nas wie: cisza dogłębna, zupełna, absolutna, taka, jak w świecie zmarłych. O martwym sezonie mówimy, gdy nic się nie dzieje, kiedy w jakiejś działalności – gospodarczej, turystycznej, politycznej – trwa zastój. A czym jest martwa litera?

Frazeologizm "martwa litera" odwołuje się do tego znaczenia przymiotnika "martwy", które odnajdujemy w wyrażeniu "martwy sezon", a nie w "martwej ciszy", zaś "litera" oznacza tu "literę prawa". Połączenie "martwa litera" jest zatem metaforycznym określeniem takiego przepisu prawa, np. ustawy czy rozporządzenia, które istnieje tylko na papierze, w rzeczywistości zaś jest nierespektowane i niewykonywane - pozostaje martwe.


Posłuchaj
01:25 czwórka pierwsze słyszę 05.03.2024 ojczysty martwa litera 7.32.mp3 "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Gdzie znajdziemy martwe litery? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

  


Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

***

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 7.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk.

Ojczysty | nowy spot kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych | NCKultury

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 7.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. prasowe/kul/gs

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". O rolowaniu i traumach z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 07:40
Nie mają liczby pojedynczej i sprawiają problem - w deklinacji i w noszeniu. Skąd w języku polskim wzięły się rajtuzy i dlaczego większość z nas nie chciała nosić rajtuzów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co oznacza "szyć komuś buty"?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 08:45
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Tym razem sprawdzamy, co oznacza "szyć komuś buty". 
rozwiń zwiń