Kuchnia roślina - cały świat lubi to!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 12:10
O poranku ruszamy w kulinarny świat. Naszym przewodnikiem po nim będzie Dorota Jaworska, autorka książki "Roślinne kuchnie świata".
Dania wegetariańskie i wegańskie z powodzeniem wypełniają stoły wielu spotkań
Dania wegetariańskie i wegańskie z powodzeniem wypełniają stoły wielu spotkańFoto: Shutterstock/Ground Picture

Już o 7.25 Dorota Jaworska odwiedzi nasze studio. Wraz z autorką "Roślinnych kuchni świata" sprawdzimy jak ma się kuchnia wege na świecie. Nasza gościni zaznajomi nas z daniami, które poznała podróżyjąc, takimi jak placki, zielone falafele z Afryki, potrawy strączkowe z Indii, dania typu stir-fry z Dalekiego Wschodu i inne. Sprawdzimy czy kuchnia wege ma szansę stać sie królową świata. 

O 8.15 też odwiedzą nas goście - zespół Junon Kyanon, czyli Hubert Synak, Igor Skonieczny i Jakub Prusiński. To trio ze Słupska powstałe w 2019 roku, którego styl muzyczny najłatwiej określić Electronicore czy Nu Metal. Obok rockowo-metalowych brzmień i potężnych brakedownów, ich utwory naszprycowane są elektroniką nawiązującą do wszelakich zdobyczy EDM takich jak gabber, techno czy drum & bass. Ich głównymi inspiracjami są japońskie, turowe gry RPG z lat 90tych, napoje energetyczne, a także tzw. "chińskie bajki".

Martyna Ogonek zabierze nas na Festiwal Animacji w Annecy we Francji. Wśród pierwszych wydarzeń była prezentacja projektów z Komisji Filmów Konkursowych. Francuski teledysk do utworu Étoile filante zespołu Chien Méchant, stworzony przy użyciu AI, zdobył niechlubne wyróżnienie. Został bowiem wygwizdany przez publiczność. Grono oglądających składało się głównie ze studentów animacji oraz profesjonalistów z branży. Taka reakcja to nowość, ponieważ najczęściej widzowie oklaskują niemal każdy film, aby wyrazić swoje wsparcie dla ogromnej pracy twórców. 

W audycji zapraszamy również na kulturalny serwis. 

***

Na audycję z cyklu "Pierwsze słyszę" w poniedziałek (17.06) o godzinie 6.00 zaprasza Kamil Jasieński

Czytaj także

Muzyka i jedzenie. Czy w renesansie grano do kotleta?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 14:57
Zgodnie z tradycją kolędnikom, którzy odwiedzali nas w Wigilię czy kolejne dni świąt, dziękowano za muzykę jedzeniem. To jednak niejedyne połączenie sztuki, muzyki z kulinariami. 
rozwiń zwiń