Warszawa, Toruń, Zielona Góra - w tych miastach najlepiej zamieszkać?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 13:41
Stworzonym niedawno rankingu miast zrównoważonych, zwyciężyła Warszawa. Badano m.in. bezrobocie mieszkańców, ich zdrowie czy zarobki, ale także liczbę terenów zielonych, czy poziom zanieczyszczenie powietrza.
Panorama Warszawy
Panorama WarszawyFoto: Patryk Kosmider/shutterstock

Miasta oceniane były w trzech różnych obszarach: społeczeństwo - tu najlepsza okazała się Warszawa, środowisko - w tej kategorii zwyciężył Koszalin, i gospodarka - tu znów najlepsza okazała się stolica. - W ramach pierwszej części ocenie podlegały takie czynniki jak demografia, kultura, zdrowie, bezpieczeństwo, czy poziom ubóstwa - wyliczała Katarzyna Kobiela z firmy Arkadis, w której stworzono ranking. - W przypadku części środowiskowej brano pod uwagę bioróżnorodność, zanieczyszczenie powietrza, zmiany klimatu, czy też użytkowanie gruntu. W ramach gospodarki badano m.in. finanse publiczne, zaludnienie, transport - wyliczała ekspert.

Ostatecznie okazało się, że w klasyfikacji generalnej najlepszym polskim miastem do zamieszkania w tym rankingu jest... Warszawa - choć jak wyliczała dziennikarka Czwórki Gosia Jakubowska - to właśnie w tym mieście całkiem niedawno zanotowano najwyższy w całej Europie poziom zanieczyszczeń w powietrzu. - Smog było wręcz widać - podkreślała.

Warszawa, jak się okazało wygrała jednak dzięki niskiej stopie bezrobocia rejestrowanego. - Na tym polu w skali kraju lepsze wyniki osiągają tylko Katowice i Poznań - Magdalena Polus, także z firmy Arkadis. - Warszawa ma także wysokie przeciętne wynagrodzenie i jest jednym z niewielu miast, które mogą pochwalić się dodatnim przyrostem naturalnym. W obszarze środowiska niestety w stolicy kraju ocena jest niska. - To wynika ze słabej jakości powietrza, niskiego udziału powierzchni terenów zielonych i stosunkowo wysokiego zużycia wody i energii w stolicy - tłumaczyła Magdalena Polus. 

W tym rankingu w klasyfikacji ogólnej na drugim miejscu uplasował się Toruń, a zaraz za nim Zielona Góra, w której ponad połowę przestrzeni stanowią lasy. 

Posłuchaj
07:45 _PR4_AAC 2021_12_20-08-44-34.mp3 Do którego miasta w Polsce najlepiej się przeprowadzić? A może wybrać Stany Zjednoczone? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Ranking Polskich Miast Zrównoważonych został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jednak inspiracją był raport "Arcadis Sustainable Cities Index", który klasyfikuje 100 globalnych metropolii. Tu kryteria były zgoła inne, a jednym z nich jest m.in, prędkość internetu. - Pod tym względem zwycięża Austin w amerykańskim stanie Texas - mówiła reporterka Czwórki Marta Zinkiewicz. - Brano jednak także pod uwagę m.in. ceny nieruchomości, miesięczne zarobki, czy wielkość terenów zielonych - podkreślała. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 08.45

Czytaj także

W audycji "BE 4" zagrał Mic Ostap

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2012 14:00
Jeden z najbardziej charakterystycznych didżejów w Polsce wystąpił na żywo ze swoim setem.
rozwiń zwiń