Jak zdobyć staż w brytyjskim parlamencie albo Kongresie USA?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 13:14
Polscy studenci mają szanse na staże w Kongresie Stanów Zjednoczonych i parlamencie brytyjskim. Taką możliwość oferuje Transatlantic Future Leaders Forum.
Wnętrze Białego Domu
Wnętrze Białego DomuFoto: Shutterstock.com

Transatlantic Future Leaders Forum to inicjatywa, dzięki której najzdolniejsi polscy żacy mogą od kuchni przyjrzeć się zagranicznej polityce, poznać przedstawicieli różnych organizacji rządowych i pozarządowych, a także odbyć praktyki w biurach czołowych polityków USA i Wielkiej Brytanii. Oprócz stażu w Kongresie USA i parlamencie brytyjskim - Transatlantic Future Leaders Forum organizuje również spotkania z liderami środowisk politycznych, akademickich i biznesowych.

Dwa miesiące w amerykańskim Kongresie

- Spędziliśmy osiem tygodni w Waszyngtonie, gdzie mieliśmy szansę pracować w biurach kongresmenów - wspominała Dorota Kolarska, która była stażystką w biurze Toma Malinowskiego, demokraty z New Jersey. Polska studentka trafiła do USA akurat w momencie zawirowań politycznych wokół prezydentury Donalda Trumpa. - To była więc wyjątkowa możliwość, która właściwie jest niedostępna dla osób spoza Stanów Zjednoczonych. Mogliśmy wejść w środek systemu politycznego i zobaczyć, jak wyglądają głosowania, przygotowania aktów legislacyjnych i zakulisowe rozmowy - opowiadała. 

Wielka polityka na wyciągnięcie ręki

Staż opiera się jednak nie tylko na obserwowaniu wielkiej polityki, ale także na wykonywaniu realnych, konkretnych i potrzebnych zadań. - Tworzyliśmy takie cotygodniowe raporty, dotyczące wzrostów i spadków cen produktów czy energii elektrycznej, zajmowaliśmy się też przygotowywaniem analiz dotyczących "korków" w amerykańskich portach - wspominał w rozmowie z Czwórką Wiktor Zieliński, który w Kongresie USA znalazł się akurat w czasie szalejącej tam inflacji. - Konkretnej pracy było bardzo dużo, a potem to, co robiliśmy, przekładało się na realne działania.

Staż to jednak nie tylko ciężka praca, ale też barwne nocne życie. - Chodziliśmy także na przeróżne eventy towarzysko i nie tylko, na których omawiane były tematy polityczne, choć w mniej formalnej atmosferze. Spotkać można było ludzi z różnych instytucji - wspominał Wiktor Zieliński. 

Posłuchaj
04:31 _PR4_AAC 2022_02_21-08-47-34.mp3 Jak wziąć udział w stażu i pracować w Kongresie Stanów Zjednoczonych? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Właśnie rozpoczął się nabór na staże, a zgłoszenia przesyłać można do 13 marca. Jak tłumaczył Marek Michalak, członek zarządu Transatlantic Future Leaders Forum, Polska jest jedynym krajem, który ma swoich stażystów w Kongresie, którzy nie są obywatelami Stanów Zjednoczonych. - Staż w Kongresie to jednak nie wszystko, bo co roku jest też dostępnych kilka miejsc w londyńskim parlamencie - podkreślał ekspert. W programie mogą wziąć udział studenci z polskim obywatelstwem, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Kandydaci powinni mieć bardzo dobre wyniki w nauce i biegle posługiwać się językiem angielskim w mowie i piśmie. - Przede wszystkim jednak szukamy osób aktywnych na swoich uczelniach, z pasją, które udzielają się w swoich środowiskach, lubią i chcą działać i będą umiały uzasadnić, dlaczego to właśnie one powinny wziąć udział w naszym programie - podkreślał Marek Michalak w rozmowie z Czwórką.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 21.02.2022

Godzina emisji: 08.40

kd

Czytaj także

Jak produkować muzykę i skutecznie ją promować?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 11:51
"Muzyka - Media - Marketing" - to organizowana już po raz czwarty w Łodzi konferencja naukowo-artystyczna. W ramach dwudniowych spotkań i wykładów na żywo, a także online, wystąpią goście zajmujący się krytyką muzyczną i dziennikarstwem, m.in. związani z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń