Pierwsza pomoc w goglach? Technologia VR w służbie ratownictwa przedmedycznego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 12:10
Technologia VR coraz śmielej wkracza do różnych dziedzin. To nie tylko filmy, gry wideo oraz różnego rodzaju doświadczenia. Teraz dzięki niej możemy się szkolić w ratowaniu życia.
Dzięki goglom VR można odbyć kurs pierwszej pomocy.
Dzięki goglom VR można odbyć kurs pierwszej pomocy. Foto: shutterstock/Syda Productions

Szkolenie medyczne w rzeczywistości wirtualnej to obszar nowych możliwości. Dzięki kursowi pierwszej pomocy można się dowiedzieć, jak pomagać innym w nagłych przypadkach. - Długo pracowaliśmy nad tym pomysłem. Pełne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pojawił się w 2019 roku - opowiada Grzegorz Kobuszewski, prezes 4Help VR. - Oprócz wartości merytorycznej, jakie daje samo szkolenie, to jest element nowoczesnej technologii, która przyciąga ludzi i koncentruje ich uwagę na ważnym aspekcie, jakim jest ratowanie życia ludzkiego.

Jak mówi gość audycji, kurs to trójwymiarowe środowisko wirtualnej rzeczywistości, które jest nakładane na realną część. Mamy możliwości zasymulowania miejsca zdarzenia: jest poszkodowany, a my możemy wcielić się w rolę ratownika. Naszym zadaniem jest przywrócić i utrzymać czynności życiowe poszkodowanego do momentu przyjazdu ratownictwa medycznego.

- Cały sprzęt to gogle VR, pad i fantom. Korzystając z najnowszych technologicznych rozwiązań zwiększamy realność tego szkolenia w wirtualnej rzeczywistości, dając maksymalnie dużo przeżyć i walorów użytkowych - tłumaczy Grzegorz Kobuszewski. - Jestem także ratownikiem medycznym i nie wyobrażam sobie szkolenia z udzielania pierwszej pomocy czysto teoretycznie. Trzeba to wszystko przećwiczyć i przepraktykować. Na to pozwala dobra praktyka pod okiem wykwalifikowanego instruktora, a system wirtualnej rzeczywistości jest takim systemem, który zawiera w sobie element edukacyjny.

Zobacz także: 

Podczas szkolenia, wirtualny trener pokazuje jak wykonać wszystkie czynności w sposób poprawny. Krok po kroku prowadzi ratownika przez algorytm resuscytacji oddechowo-krążeniowej. Gość Czwórki zapewnia, że program jest intuicyjny i mogą z niego korzystać osoby w każdym wieku. - W szkoleniach biorą ludzie w różnym wieku, także dzieci, ale i osoby 80+. Nie ma żadnych barier wiekowych - tłumaczy. - Chcemy, żebyśmy jako obywatele nie musieli stać przed dylematem czy potrafimy udzielać pierwszej pomocy. 

Projekt się rozwija i w planach są kolejne tematy szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Grzegorz Kobuszewski (prezes 4Help VR)

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 8.15

aw

Czytaj także

Druk 3D w budownictwie - sposobem na kryzys mieszkaniowy?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 14:00
W Omanie stanął największy na świecie budynek wydrukowany w 3D. Ten wykonany z betonu obiekt został zaprojektowany tak, aby mógł służyć jako budynek mieszkalny. - W czasach niedoboru mieszkań może to być jeden z pomysłów na rozwiązanie tego problemu - mówi Łukasz Długosz, redaktor naczelny portalu 3dwpraktyce.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Haptyczny pierścień. Dotknij wirtualnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 11:10
Rzeczywistość wirtualna rozwijana jest w zawrotnym tempie. Naukowcy i wynalazcy pracują nad coraz nowszymi produktami. Jednym z nich jest haptyczny pierścień, Hapling, który pozwala odbierać wrażenia dotykowe, np. w grze przybić "piątkę" z innym graczem czy pogłaskać kotka. 
rozwiń zwiń