Polskie Radio
Section05
pierwsza pomoc

Motoambulanse – jednoślady, które ratują życie

Motocykl jest lżejszy i mniejszy od samochodu, dzięki temu lepiej sprawdza się w mieście: ma lepsze przyspieszenie, może przemknąć się ulicami, nie stojąc w korkach. To niezwykle przydatna cecha, kiedy liczy się dosłownie każda minuta, bo ratownik musi dotrzeć na miejsce wypadku lub przewozi się np. krew bądź ludzkie organy do transplantacji. Dlatego motoambulanse są tak bardzo przydatne i potrzebne.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pierwsza pomoc pogotowie ratunkowe motocykl ratownik medyczny Piotr Firan Trójka

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w podróży zagranicznej

W Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych (muszą być w nią wyposażone: autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przystosowane do przewozu osób oraz pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania), ale prawo nakłada obowiązek udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku, a wówczas apteczka, a właściwie jej zawartość, bardzo się przydaje.
Zobacz więcej na temat:  pierwsza pomoc samochód Polskie Radio Kierowców Radio kierowców wakacje wycieczka urlop motoryzacja bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze ŚWIAT

Łeba rusza na ratunek. Miasto organizuje kursy pierwszej pomocy dla mieszkańców

Od 1 kwietnia w całej Polsce utonęło już 50 osób, a czas wyjazdów i odpoczynku nad wodą dopiero przed nami. Aby zapobiec tragediom nad Bałtykiem, w Łebie wymyślono kurs pierwszej pomocy dla wszystkich chętnych mieszkańców. Celem organizatorów jest, aby w przypadku niebezpiecznej sytuacji nie czekać na ratowników, tylko od razu ruszyć osobie potrzebującej z pomocą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski bezpieczeństwo nad wodą woda pierwsza pomoc kurs edukacja Łeba Morze Bałtyckie bezpieczeństwo

Polska Misja Medyczna wysłała wsparcie na Ukrainę. Zamierza też kupić szpital polowy

Sześć ukraińskich szpitali otrzymało pomoc z Polski - poinformowała Polska Misja Medyczna, która nadal zbiera pieniądze na pomoc dla Ukrainy. Dzięki zebranym do tej pory środkom organizacja wysłała leki i środki opatrunkowe do sześciu ukraińskich szpitali. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni polska pomoc szpital konflikty międzynarodowe pierwsza pomoc Polska Akcja Humanitarna Caritas Polska

Jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka?

Edukacja w zakresie pierwszej pomocy i unikanie powielanych błędów to niezwykle istotne, choć często pomijane kwestie. Celem profilu Twój Ratownik jest uświadamianie rodziców, jak wiele od nich zależy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Zadławienia, zachłyśnięcia, oparzenia, silne alergie, urazy i złamania to najczęstsze stany, w których potrzebna jest natychmiastowa pomoc. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców pierwsza pomoc zdrowie dziecka

11-letni Filip wyróżniony za udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku

11-letni Filip został wyróżniony za udzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku w pobliżu jego domu w Knurowie. 20 grudnia podczas zdalnych lekcji usłyszał huk. Zbiegł na dół, wziął apteczkę i opatrzył rany poszkodowanych.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody autostrady autostrada pieniądze Polskie Radio wypadek pierwsza pomoc pomoc Katowice śląskie Śląsk społeczeństwo

Kamizelka ratująca życie. Kiedy defibrylator trzeba mieć przy sobie

Defibrylatory (w skrócie AED) w przypadku zatrzymania akcji serca mogą uratować komuś życie. Dlatego są już dostępne w bardzo wielu miejscach publicznych: na dworcach, w kinach, w urzędach, w autobusach i tramwajach. Niezwykle proste w obsłudze, nawet przez osobę nieprzeszkoloną. Są jednak przypadki, kiedy defibrylator trzeba nosić na sobie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie pierwsza pomoc serce Karolina Kamińska Piotr Firan Trójka

Ćwiczenia służb w Niemodlinie

Piękna pogoda, słońce i bezchmurne niebo - to wbrew pozorom właśnie w takich warunkach najczęściej dochodzi do wypadków. Regularny trening służb owocuje sprawnie przeprowadzoną akcją ratowniczą. Dziś wracamy do ćwiczeń, które odbyły się w ubiegłym tygodniu na zamkniętej trasie w okolicach Niemodlina. Nie mogło nas tam zabraknąć!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA komunikacja wypadek służby ratunkowe ćwiczenia Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców motoryzacja służby i bezpieczeństwo policja medycyna pierwsza pomoc straż pożarna regiony POLSKA społeczeństwo kierowca kierowcy

Jesteś świadkiem wypadku. Jak powinieneś się zachować?

Nadeszła jesień. Wraz z nią opady deszczu, mgła i coraz mniej słońca – to warunki, które stwarzają duże zagrożenie dla kierowców i statystycznie zwiększają prawdopodobieństwo wypadku. Czy wiesz, jak się zachować będąc jego świadkiem?
Zobacz więcej na temat:  regiony policja policja polska służby i bezpieczeństwo Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców motoryzacja samochód samochody kierowca kierowcy wypadek drogi pomoc pierwsza pomoc bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo zdrowie pogotowie ratunkowe