Polskie Radio
Section05
pierwsza pomoc

Ratownicy medyczni i pomoc przy wypadkach drogowych. Czym jest korytarz życia?

Ratownicy medyczni niosą pomoc ofiarom zdarzeń drogowych. W "Bezpiecznej Jedynce" zwracamy uwagę na zachowania kierowców, które mogą utrudniać dojazd karetki na miejsce zdarzenia. Dlaczego tak ważne jest tworzenie korytarzy życia? Czy umiemy udzielić pierwszej pomocy medycznej ofiarom wypadku drogowego? 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo Klaudia Wasiek ratownik medyczny kierowcy samochody wypadek Lotnicze Pogotowie Ratunkowe pierwsza pomoc infografika

"Cisnę klatę". Każdy z nas może uratować życie drugiemu człowiekowi

- W Polsce jest coraz więcej osób zainteresowanych udzielaniem pierwszej pomocy, jesteśmy coraz bardziej świadomi, że wiedza w tym zakresie jest potrzebna i chcemy ją zdobywać - mówiła Aniela Dmochowska z projektu #cisneklate, pielęgniarka i studentką Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Jednocześnie wciąż nasze społeczeństwo za mało wie na ten temat. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński pierwsza pomoc

Motoambulanse – jednoślady, które ratują życie

Motocykl jest lżejszy i mniejszy od samochodu, dzięki temu lepiej sprawdza się w mieście: ma lepsze przyspieszenie, może przemknąć się ulicami, nie stojąc w korkach. To niezwykle przydatna cecha, kiedy liczy się dosłownie każda minuta, bo ratownik musi dotrzeć na miejsce wypadku lub przewozi się np. krew bądź ludzkie organy do transplantacji. Dlatego motoambulanse są tak bardzo przydatne i potrzebne.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pierwsza pomoc pogotowie ratunkowe motocykl ratownik medyczny Radio kierowców Polskie Radio Kierowców zdrowie POLSKA kierowca

Akademia Bezpiecznej Jazdy. Polskie Radio Kierowców uczy zasad ruchu drogowego

Akademia Bezpiecznej Jazdy to warsztaty w szkołach o bezpieczeństwie na przejściu dla pieszych, przejściach sugerowanych czy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, ale też nauka umiejętności praktycznych. W ramach zajęć dziennikarze Polskiego Radia Kierowców wraz z ratownikami odwiedzają szkoły od września do końca czerwca; zainteresowane placówki mogą się już zgłaszać do kolejnej odsłony akcji.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Patryk Kuniszewicz Agnieszka Ciecierska bezpieczeństwo na drodze pierwsza pomoc Akademia Bezpiecznej Jazdy

Akademia Bezpiecznej Jazdy Polskiego Radia Kierowców ruszyła w drogę

Wystartowała Akademia Bezpiecznej Jazdy Polskiego Radia Kierowców! To warsztaty w szkołach o bezpieczeństwie na przejściu dla pieszych, przejściach sugerowanych czy udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Akademia Bezpiecznej Jazdy to także umiejętności praktyczne. Ratownicy Medyczni prezentują prawidłowe wykonanie udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz opowiadają o najważniejszych zasadach związanych z pomaganiem poszkodowanym w m.in. wypadku samochodowym.
Zobacz więcej na temat:  dzieci bezpieczeństwo na drodze pierwsza pomoc Agnieszka Kunikowska

Apteczka w samochodzie i pierwsza pomoc. Jak zadbać o bezpieczeństwo?

W Polsce działa ponad 20 tysięcy ratowników medycznych. 13 października obchodzili oni swoje święto. Z tej okazji w "Bezpiecznej Jedynce" Patryk Kuniszewicz i Izabela Kostyszyn porozmawiali z ratownikami o ich pracy oraz przypomnieli, co powinno znajdować się w apteczce samochodowej i jak należy podchodzić do udzielania pomocy medycznej.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo na drodze pierwsza pomoc ratownik medyczny samochód kierowca

Nauka przetrwania, walki i udzielania pomocy w programie "Trenuj z wojskiem"

Rusza nowy, bezpłatny program "Trenuj z wojskiem". W jego ramach będzie można się nauczyć podstaw posługiwania się bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się, co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. Szkolenia będą jednodniowe i bezpłatne. Zaczynają się 8 października w 17 jednostkach na terenie całego kraju.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo wojsko szkolenie broń samoobrona pierwsza pomoc Piotr Łodej Trójka