Polskie Radio
Section05
pierwsza pomoc

Apteczka samochodowa – lepiej mieć ją pod ręką

Nie znamy dnia ani godziny, kiedy jej zawartość może się nam przydać. Wielu kierowców nie posiada jej jednak na wyposażeniu auta, bo „przecież nie jest obowiązkowa”. Apteczka samochodowa – zbędny wydatek, czy ratunek za kilka złotych?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochód samochody kierowca kierowcy wypadek śmierć zdrowie POLSKA ŚWIAT prawo pierwsza pomoc społeczeństwo STYL ŻYCIA edukacja służby i bezpieczeństwo

Apteczka w samochodzie. Co powinno się w niej znaleźć?

W Polsce nie ma obowiązku posiadania apteczki w samochodach osobowych (muszą być w nią wyposażone: autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przystosowane do przewozu osób, pojazdy przeznaczone do nauki jazdy i egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania), ale prawo nakłada obowiązek udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku, a wówczas apteczka, a właściwie jej zawartość, bardzo się przydaje.
Zobacz więcej na temat:  pierwsza pomoc samochód

Dwa wdechy i trzydzieści uciśnięć, które mogą uratować czyjeś życie

Kilka dni temu, 84-letni gliwiczanin dostał zawału przechodząc przez przejście dla pieszych. Na nagraniu z monitoringu miejskiego widać, że w tłumie ludzi nie znalazł się nikt, kto przystąpiłby do udzielenia pierwszej pomocy. Zrobili to dopiero wezwani na miejsce strażnicy miejscy, ale było za późno. Mężczyzna zmarł. Czy żyłby dzisiaj gdyby ktoś podjął się reanimacji? 
Zobacz więcej na temat:  pierwsza pomoc zdrowie medycyna pogotowie ratunkowe