Dzień Bezpiecznego Komputera. Jak zadbać o cyberhigienę?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 14:12
- Każdego dnia jesteśmy atakowani ogromną ilością informacji, internet jest już właściwie wszędzie wokół nas, więc po kilku godzinach już łatwiej nam uwierzyć w coś, co nie jest prawdą i paść ofiarą oszustów - mówił Mateusz Ossowski, ekspert rynku technologicznego.
Chociaż wielu internautów nauczyło się już, że nie należy pochopnie otwierać załączników przychodzących w podejrzanych wiadomościach, to techniki stosowane przez oszustów nadal potrafią skutecznie zachęcić do takiego działania.
Chociaż wielu internautów nauczyło się już, że nie należy pochopnie otwierać załączników przychodzących w podejrzanych wiadomościach, to techniki stosowane przez oszustów nadal potrafią skutecznie zachęcić do takiego działania.Foto: sitthiphong/Shutterstock

Jak tłumaczył Mateusz Ossowski, cyberhigiena jest niezwykle szerokim pojęciem i określa zasady "zdrowego korzystania z sieci". To zbiór dobrych nawyków i reguł, których powinniśmy na co dzień przestrzegać, by nie paść ofiarą internetowych oszustów czy hakerów. - To świadomość, z jaką korzystamy każdego dnia z internetu czy innych dobrodziejstw technologicznych, i wiedza, jak te informacje mogą zostać wykorzystane przeciwko nam - mówił gość Czwórki. 

Jak podkreślał, ataki na duże organizacje wymagają obejścia skomplikowanych zabezpieczeń, ale atak na "zwykłego Kowalskiego" jest nierzadko dużo prostszy. Każdego dnia korzystamy z internetu i publikujemy treści w sieci, a pułapki mogą czyhać w wielu miejscach - załącznikach, linkach, powiadomieniach. - Musimy być świadomi, jakie informacje po sobie zostawiamy: czy jestem w domu, czy na wakacjach, czy mam dzieci, czy nie, jak duży kontrakt ostatnio dopiąłem - wyliczał ekspert.

Natomiast na tzw. wycieki informacji nie mamy już wpływu. - Dane na nasz temat przechowywane są w określonym zbiorze, np. w banku. Jeśli przestępca zdobędzie listę klientów z ich adresami, numerami telefonów, datami urodzin, jest mu bardzo łatwo uwiarygodnić się, podszywać się pod ten bank i okraść tych klientów. Tu pozostaje więc sprawa naszej świadomości, braku zaufania i prób weryfikowania każdorazowo tego, kto tak naprawdę próbuje się z nami skontaktować - podkreślał Mateusz Ossowski. 

Czytaj także: Szukasz studiów? Postaw na cyberbezpieczeństwo 


12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. - By nasz sprzęt był bezpieczny, zawsze powinniśmy pamiętać o aktualizacjach, bo dziury związane z bezpieczeństwem łatane są przez producenta w pierwszej kolejności - mówił gość Czwórki. - Dlatego, jeśli komputer, tablet, smartfon czy smartwatch informuje nas, że jest dostępna aktualizacja, po prostu ją zainstalujmy - radził. Jak tłumaczy, kolejnym ważnym elementem są sprawdzone źródła, z których pobieramy apki. - Częste jest wstawianie do sklepu fałszywych aplikacji, dlatego lepiej korzystać ze stron producentów. Trzeci element to zweryfikowanie, co nasz sprzęt już o nas wie. - Czyli zarządzanie uprawnieniami. Warto wejść w ustawienia i preferencje prywatności i sprawdzić, które aplikacje mają dostęp do naszej lokalizacji, a które ich nie potrzebują - wyliczał. - Pamiętajmy, że jeśli jakiś produkt jest za darmo, płacimy za niego naszą prywatnością - podkreślał.

Posłuchaj
09:40 czwórka bezpieczeństwo_PR4_AAC 2022_10_12-08-15-34.mp3 Jak skutecznie dbać o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jeśli korzystamy z szybkich przelewów w sklepach internetowych, możemy się zdarzyć, że zostaniemy przekierowani do fałszywej bramki płatności. - A ta w sprytny sposób przekieruje nas na fejkową stronę bankową - mówił gość Czwórki. - Bezpieczniejsze jest więc płacenie kartą, bo wówczas są systemy dopuszczające potem ewentualny zwrot pieniędzy - podkreślał. - Banki mają też opcję "3D secure", czyli dodatkowe powiadomienia. Wówczas można dokładnie przeczytać, na jaką transakcję się godzimy - mówił ekspert. 

Zobacz także: E-uzależnienie - jak uwolnić się od życia w internecie?


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: Mateusz Ossowski (Niebezpiecznik.pl)

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 8.15

kd/kor

Czytaj także

"Piksel po pikselu" - historia Commodore 64 nie tylko dla geeków

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 12:03
Na polskim rynku pojawić ma się "Historia Commodore 64. Piksel po pikselu". - To swoisty hołd, jaki oddajemy temu komputerowi, więc bardzo ważne jest dla nas, aby obcowanie z tą książką było dla czytelnika prawdziwą przyjemnością - mówił w Czwórce pomysłodawca jej wydania Robert Łapiński z Pixel Heaven.
rozwiń zwiń