E-uzależnienie. Jak uwolnić się od życia w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 20:53
W wirtualnej rzeczywistości spędzamy długie godziny, bezrefleksyjnie scrollując treści. W Czwórce sprawdziliśmy, jak ustrzec się przed netoholizmem. - Jeśli uda nam się odstawić nowe technologie i zaczniemy rozmawiać z ludźmi, nasz mózg zacznie odpoczywać - mówił Maciej Dębski, szef fundacji  "Dbam o mój zasięg".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Kirill Averianov

5g free 1200.jpg
Sieć 5G. Maszyny, które będą "myśleć" samodzielnie

Smartfony i smartwatche konstruowane są tak, by przykuwać naszą uwagę. - Kiedyś ciągle zapisywałem się do kolejnych grup w serwisach społecznościowych, a to generowało częste powiadomienia. Wertowałem je i traciłem na to czas - wspominał Rafał Jakubowski, bloger, który przeszedł "cyfrowy detoks". - I choć widziałem, że jest tego dużo, smartfon zmuszał mnie do skupienia na nim uwagi.

Posłuchaj
16:41 CZWORKA (PCM) 21 lipiec 2020 15_09_31x.mp3 O cyfrowym uzależnieniu i przeciwdziałaniu mu opowiadają Maciej Dębski i Rafał Jakubowski (Czat Czwórki) 

komórka kłódka łańcuch 1200x660.jpg
Detoks od internetu - czy jest możliwy?

Gość Czwórki zaczął od zmiany w ustawieniach w swoich mediach społecznościowych, wyłączenia opcji "powiadomień" w aplikacjach, skorzystał z funkcji "nie przeszkadzać" nocą. To pomogło. - Przez chwilę odczuwałem pustkę. To było jak zerwanie z nałogiem. Nagle okazało się, że mam bardzo dużo wolnego czasu i mogę go dowolnie wykorzystać - tłumaczył gość Czwórki. 

Jak tłumaczył w rozmowie z Czwórką Maciej Dębski z Fundacji "Dbam o mój zasięg", od nowych technologii na jakiś czas warto odciąć się całkowicie. ZOBACZ WIĘCEJ Eksperyment Macieja Dębskiego >>>

- Celem jest uświadomienie sobie, co i w jakim stopniu "przykleja" nas do telefonów komórkowych. Dźwięk otrzymywanych powiadomień powoduje wyrzut dopaminy do mózgu, dlatego kompulsywnie je sprawdzamy. Natłok informacji, który nas w ten sposób zalewa jest nieprawdopodobny, a młodzież robi to po kilka bądź kilkanaście godzin dziennie - tłumaczył ekspert. - Wówczas jedynym dostępnym dla nich światem jest świat cyfrowy, pogrążają się w nim.

Czytaj także: 

Jak przekonywał, ludzie często nie dostrzegają pierwszych symptomów "internetowego nałogu". - Rodzice tłumaczą siebie i swoje dzieci "rozwojem nowych technologii", mówią, że to nieuniknione. To nieprawda, tak po prostu działa schemat e-uzależnienia. Warto znaleźć wolność, doprowadzić do sytuacji, w której to ja zarządzam swoimi technologiami, a nie one mną - mówił gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Anna Depczyńska

Goście: Maciej Dębski (prezes fundacji "Dbam o mój zasięg"), Rafał Jakubowski (autor bloga Żyj inaczej")

Data emisji: 21.07.2020

Godz. emisji: 15.07

kd

Czytaj także

Zbliżają się upały. Nie zostawiaj psiaka w samochodzie!

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 20:21
Zaczęły się upały i zaczęło się zamykanie dzieci i zwierząt w rozprażonych upałem samochodach. Co robić, kiedy jesteśmy świadkami takiej sytuacji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże po Polsce. Podziemny wodospad i szukanie złota

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 22:50
Na Dolnym Śląsku jest wiele miejscowości, których nazwy nawiązują do cennych kruszców. W Złotym Stoku jest kopalnia złota, do której warto zjechać, żeby zobaczyć, w jaki sposób wydobywano tu złoto, a także arsen przed wiekami, a także ze względu na podziemny wodospad. 
rozwiń zwiń